• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

26 Şubat 2011 14:05

6. ve 7. Sınıflarda SBS Kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kritik karar. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kademeli olarak kaldırılıyor.

Eğitim yine sil baştan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu açıkladı:

* Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 6 ve 7. sınıflarda kademeli olarak kaldırılıyor.

*Sınav 8. sınıflar için ise devam edecek.

*Normal lise bitiyor, bütün liseler Anadolu lisesi olacak

Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda ”Ortaöğretim Geçiş Sistemi ve Seviye Belirleme Sınavı”na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Yapılan çalışmalar ve hazırlanan raporlar doğrultusunda SBS’nin genel olarak olumlu yönleri olmakla beraber olumsuz etkilerinin bulunduğunun da tespit edildiğini kaydeden Çubukçu, şunları söyledi:

”Seviye Belirleme Sınavını 6 ve 7. sınıflarda kademeli olarak kaldırıyoruz. Sarmal bir yapı içeren müfredat doğrultusunda SBS sadece 8. sınıfta gerçekleştirilecek, bundan sonra ve 8. sınıf konularından sorumlu olacaklar. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 6. sınıfa başlayan öğrencilerimiz sınava girmeyecekler. Bu öğrenciler 2011-2012 yılında da 7. sınıf öğrencisi olarak sınava girmeyecekler.

Fakat bu yıl Seviye Belirleme Sınavı’nda 6. sınıfta olup eski sisteme uygun olarak sınava giren öğrencilerimiz 7 ve 8. sınıflarda da sınava girecekler. Bu yıl 7. sınıfta olup SBS’ye katılan öğrencilerimiz eski sisteme uygun olarak 8. sınıfta da sınava girip bu şekilde ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler.”

GENEL LİSELER DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Çubukçu, orta öğretimde gerçekleştirilecek yeniden yapılanma ile gelecek yıllar içerisinde genel liselerin tamamının Anadolu Liselerine ve Meslek Liselerine dönüştürüleceğini, okullar arası niteliksel farklılıkların bu şekilde ortadan kaldırılacağını, okul çeşitliliğinin de en aza indirileceğini bildirdi.

internethaber

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.