• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

09 Nisan 2014 22:37

Akkuzulu Domatesi Seraya Girdi

Akkuzulu domatesi cubuk serasiAkkuzulu domatesi, Çubuk’ta yaklaşık 450 bin liraya kurulan serada 8 ay boyunca üretilecek.

Sebze üretimiyle bilinen Akkuzulu Mahallesi, yıllardır adına şenlik düzenledikleri Akkuzulu domatesini artık serada yetiştirecek.

Akkuzulu’da yaklaşık 450 bin lira yatırımla ilk serayı kurduklarını ve üretim için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Karakütük Meyve Sebze İşletmesi ortaklarından Mustafa Karakütük (32), yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bu sera, 10 bin metrekare üzerine konulmuştur. Biz kardeşlerimizle birlikte aynı zamanda sebze satışı işi yapmaktayız. İnşallah bundan sonra 8-9 ay kendi ürettiğimiz kaliteli domatesleri satacağız. Hava şartlarına bağlı olarak son zamanlarda yazın sebze ömrü bir ay ancak bulmaktaydı. Bundan sonra sera sayesinde sebzenin ömrünü uzatmak istiyoruz. Biz burada ağırlıklı olarak domates yetiştiriyoruz. Allah’ın izniyle serayla birlikte domates üretimini 9-10 aya çıkartacağız. Çubuk Kaymakamımızın verdiği bilgiye göre Ankara‘da böyle 10 dönüm tek çatı altında sera ilk defa burada kurulmaktadır. İnşallah bu sera Çubuk ve Ankara‘ya örnek olacak. Sera için 200 kamyona yakın özel toprak ve 30 kamyona yakında da hayvansal yanmış gübre getirdik.”dedi.

Ankara halinde bulunan satış yerlerinde bugüne kadar Antalya’dan getirdikleri domatesleri pazarladıklarını ifade eden Karakütük, “Daha önce Antalya’dan getirerek pazarladığımız domatesler yerine 8 ay boyunca Akkuzulu’da kendi ürettiğimiz daha kaliteli ve lezzetli domatesleri satacağız” dedi.

Daha önce 50 dönüm alanda domates yetiştirdiklerini ve ancak 1 ay kadar üretim yapabildiklerini anlatan Karakütük, “Bir ay sonra soğuk vuruyordu. Açıkta üretim olduğu için hastalık çok oluyordu ve verim alamıyorduk. Elli dönüm yerden daha önce 150- 200 ton domates alıyorduk. Bu sene 10 dönüm kapalı seradan en az 350 ila 400 ton ürün almayı hedefliyoruz. Her mevsim yaklaşık 15 kişiye de burada istihdam sağlayacağız” diye konuştu.

Serada Çubuk’ta ilk defa özel arılar kullanılarak döllenme yöntemini kendilerinin kullanacağını vurgulayan Karakütük, ürünlerini iyi tarım uygulamalarıyla yetiştireceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.