• mufitonbasi@gmail.com
 • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

14 Şubat 2011 19:49

Ankara Ve İlçeleri Şiirlerle Tanıtılacak

Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı.

Özellikleri ve Güzellikleri ile ANKARA ve İlçeleri;

1-Akyurt 2-Altındağ 3- Ayaş 4-Bala 5-Beypazarı 6-Çamlıdere 7-Çankaya 8-Çubuk 9-Elmadağ 10-Etimesgut 11-Evren 12-Gölbaşı 13-Güdül 14-Haymana 15- Kalecik 16-Kazan 17- Keçiören 18-Kızılcahamam 19-Mamak 20- Nallıhan 21- Polatlı 22-Pursaklar 23- Sincan 24- Şereflikoçhisar 25-Yenimahalle de yarışma kapsamı içinde olacak.

Yarışma sonunda yapılacak değerlendirmede belirlenecek 15 Adet süper şiir için

2011 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü verilecek.

14.HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI

TÜRKİYE’nin, illerimiz ve ilçelerinin tanıtım turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak; ‘Türkiye Okuyor ‘ kampanyasına ” Okuyar ” diyerek yüzde yüz katkı yapmak adına Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda Proje çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası’na KAYNAK oluşturmak için ”ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLİMİZ ve İLÇELERİ” Konulu

” 14.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’ düzenlendi.

Avrasya Yayıncılar Birliği ile Şaheserler Üreten Sanatçılar İletişimciler Yapımcılar Araştırmacılar Derlemeciler ( Şüsiyad ) Topluluğu öncülüğünde; birçok vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen;

“ 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’nın Konusu: “ ”ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLİMİZ ve İLÇELERİ” olarak belirlendi.

         YARIŞMA ŞARTLARI:

 

ŞÜSİYAD Başkanı Hikmet Okuyar adına tertiplenen yarışmaya katılmak isteyen AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER;

 

01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ANKARA VE İLÇELERİ,

02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BAYBURT VE İLÇELERİ,

03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BOLU VE İLÇELERİ

04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇANAKKALE VE İLÇELERİ

05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇUKUROVA VE TOROSLAR

06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile DÜZCE VE İLÇELERİ

07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile GÜMÜŞHANE VE İLÇELERİ

08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile HATAY VE İLÇELERİ

09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ISPARTA VE İLÇELERİ

10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KÜTAHYA VE İLÇELERİ

11 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KIRKLARELİ VE İLÇELERİ

12 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ORDU VE İLÇELERİ

13 – Özellikleri ve Güzellikleri ile RİZE VE İLÇELERİ

14- Özellikleri ve Güzellikleri ile TEKİRDAĞ VE İLÇELERİ

15 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ZONGULDAK ve İLÇELERİ’ni aksettiren ŞİİRLERLE yarışmaya katılacaklardır.

Yarışma sonunda ödüle değer eserler içinden seçilen 15 ADET ŞİİR ;

2011 Hikmet OkuyarTürkiye Birincilik Ödülü ile ÖDÜLLENDİRİLECEKTİR.

2011 HİKMET OKUYAR TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ kapsamında

5 BESTEKAR, 7 ŞİİR PROĞRAMI SUNUCUSU, 9 ŞİİR YORUMCUSU şiir dostuna;

2011 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü verilecektir.

YARIŞMALARA PRENSİP OLARAK KATILMAYAN VE ARŞİVİNDE ŞEBİNKALE, ŞEBİNGÜLÜ, YEŞİL GİRESUN, KONYA-AKŞEHİR, ANTALYA-ALANYA, YOZGAT, YERKÖY-SORGUN- SARIKAYA, TRABZON-UZUNGÖL, KARABÜK-SAFRANBOLU, KASTAMONU-İNEBOLU, SİVAS HAFİK, BURSA-GEMLİK,SAMSUN-HAVZA, BALIKESİR AKÇAY-ALTINOLUK konulu güzellemeleri bulunanlar örnekler gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri ŞEBİNGÜLÜ DOSTU ÖZEL ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecektir.

Yarışmaya katılan aşık ozan ve şairlerimiz şiirlerini, A – 4 çizgisiz kağıda bilgisayarla yazılmış imzalı ve CD’si ile birlikte kısa özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir fotoğraf açık adres ve telefon numarası yazılmış olarak “ 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ” Cumhuriyet Meydanı – ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN adresine kargo ya da aps ile gönderecektir.

Yarışmacılar yarışmaya en çok 2 Adet Şiir ile katılacaktır.

14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’na son katılım tarihi 14 ŞUBAT 2011 olarak tespit edilmiştir. Yarışma sonuçları 21 MART 2011 GÜNÜ açıklanacaktır.

Yarışmaya gönderilen şiirler iade edilmeyecek, yayına uygun bulunanlar ve dereceye girenler hiçbir ücret istenmeden ve ödenmeden yayın hakkı sahibi Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda PROJE çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI ‘nın yeni basımında yayınlanacaktır.

Yarışmacılar ya da konu ile ilgilenen aşık ozan ve şairler; yarışma dışı olarak Giresun Güzellemesi, Şebinkarahisar Güzellemesi ya da doğup büyüdükkleri il ve ilçeleriyle ilgili şiir gönderirlerse 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecek 15. Şebinkarahisar Bir Bahar Akşamı Şiir Dinletisi etkinliklerinde ŞİİR YORUMCUSU şiir dostları tarafından yorumlanacaktır.

Yarışmaya Katılanlara ve Türkiye Sevdası ile şiiri yayınlananlara (Kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydıyla) birer adet TÜRKİYE SEVDASI armağan olarak gönderilecektir.

ÖDÜLLER:

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANANLARA: Birincilik Belgesi, 1 Paket Şebincevizi, 1 Paket Şebincevizli Dut Pestili, 1 Paket Şebin Fırınkurusu, 3 Adet TÜRKİYE SEVDASI, 1 Paket Şebincevizli Fındık Helvası, 1 Kavanoz Şebindut Pekmezi, 3 Adet Giresun Simidi ile 1 Adet ŞEBİNGÜLÜ verilecektir.

2011 HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ KAZANALARA;

“Hikmet Okuyar Kültür Sanat Ödülü” olarak 1 Adet ŞÜKRAN BELGESİ, 1 Adet Türkiye Sevdası ve yöresel ürünlerden oluşan ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden muhtelif armağanlar verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ :

“ Özellikleri Güzellikleriyle İlimiz ve İlçeleri ” konulu ‘’ 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ; 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 MAYIS 2011 Tarihinde ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ Alanı’nda yapılacaktır. Ödül törenlerine mazeret bildirerek katılamayanlar için daha sonraki zaman dilimlerinde ve şartlar uygun olduğunda Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Edirne, Yalova illerinde de ödül töreni tekrarlanacaktır.

TANITIM TOPLANTILARI:

Yarşmaya katılarak dereceye giren ve TÜRKİYE SEVDASI isimli projeye katkıda bulunan aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz;

bestekarlarımız, şarkı türkü müzik dostlarımız, şiir yorumcularımız, şiir proğramları sunucularımız, şiir ile ilgilenen sinema ve tiyatro oyuncularımız,kitle iletişim uzmanlarımız, ressamlarımız, karikatüristlerimiz,fotoğraf sanatçılarımız, medya kuruluşlarımız, belediyelerimiz, vakıf, birlik ve derneklerimiz ile gönüllü kültür sanat elçilerimizin katkılarıyla şenliklerde, festivallerde, şiir toplantılarında, imza günlerinde, şiir saatlerinde, şiir dinletilerinde ve şiir sohbetlerinde sanatseverlere duyurulacak; bu vesileyle de, 2011 yılı içinde 33 MİLYON ŞİİRSEVEN sanatseverle iletişim sağlanacaktır.

 

Haberleşme ve İrtibat Adresi :

 

Hikmet OKUYAR Cumhuriyet Meydanı

Kömbeler Pasajı Kat: 1 Nu: 2

 

ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN

hikmetokuyar@hotmail.com

 

Gsm : 0530 886 38 97

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

 • Hikmet OKUYAR 25 Nisan 2011 09:29 CEVAPLA

  14. Hikmet Okuyar Şiir Yarışması sonuçları açıklandı..

  Türkiye Okuyor kampanyasına doğrudan yüzde yüz katkı yapmak adına Şaheserler Üreten Sanatçılar İletişimciler Yapımcılar yönetmenler Araştırmacılar ve Derlemeciler Topluluğu Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar Köprübaşı’nda proje çalışması olarak hazırlanıp Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde şekillendirilip, Giresun Atapark’da gözden geçirilip, Antalya’da tasarlanıp, İstanbul’da yayınlanıp;Tekirdağlı, Edirneli, Kırklarelili şiir dostalarının bilgileri dahilinde para ile satılmaz prensibi ile çok meraklı şiir dostlarına nakliye ücerti alıcıya ait olmak kaydıyla kargo vasıtasıyla armağan olarak olarak gönderilen Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası’na kaynak oluşturmak gerekçesiyle Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen; Özellikleri ve Güzellikleri ile Ankara ve İlçeleri, Bayburt ve İlçeleri, Bolu ve İlçeleri, Çanakkale ve İlçeleri, Çukurova ve Toroslar, Düzce ve İlçeleri, Gümüşhane ve İlçeleri, Hatay ve İlçeleri, Isparta ve İlçeleri, Kırklareli ve İlçeleri, Kütahya ve İlçeleri, Ordu ve İlçeleri, Rize ve İlçeleri, Tekirdağ ve İlçeleri, Zonguldak ve İlçeleri konulu; 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonuçları, 09 Nisan 2011 Günü İstanbul Bakırköy Bakırköylü Sanaçılar Derneği Basad Kültür Sanat Salonu’nda her ay geleneksel olarak tertiplen Basad Şiir Dinletisi müzik şarkı türkü şiir sohbeti kapsamında açıklandı.

  Basad Yöneticisi, Şiir Proğramları Yönetmeni ve Sunucusu Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Emine Karataş başkanlığında; Şair Şiir Yorumcusu Araştırmacı Yazar Abdülkadir Kalay, Ressam Tiyatrocu Şiir Yorumcusu Asiye Özveri, Şair Yazar Gazeteci Hatice Opak Bilgin, Hikayeci Şair M.Sadık Medin, Eğitimci Bestekar THM Sanatçısı Ozan Hasberraki Hasan Öztürk, Bestekar Şair Murat Doludizgin, Çukurova Ünversitesi Öğrencisi, Şiir Yorumcusu Neslihan Balıklı ve oluşturduğu jürinin değerlendirmesi sonucunda:
  01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ANKARA VE İLÇELERİ konusunda; GÜZEL ANKARA’M isimli Şiiri ile Şair Cemil YILDIZ,
  02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BAYBURT VE İLÇELERİ konusunda; BAYBURT TAŞINA KURBAN isimli şiiri ile Eğitimci Şair Tarık TORUN,
  03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BOLU VE İLÇELERİ konusunda; BOLU SEVDASI isimli şiiri ile Eğitimci Şair Kenan ÇARBOĞA,
  04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇANAKKALE VE İLÇELERİ konusunda; ÇANAKKLALE AŞKI şiiri ile Eğitimci Şair Yazar Harika UFUK,
  05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇUKUROVA VE TOROSLAR konusunda; TOROSLARDA GÜL KOKLAYA KOKLAYA isimli şiiri ile Eğitimci Şair, Hatice UMUT,
  06- Özellikleri ve Güzellikleri ile DÜZCE VE İLÇELERİ konusunda; GİZLİ BİR CENNET DÜZCE isimli şiiri ile Eğitimci Fidancı Şair Sevim ASLANALP,
  07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile GÜMÜŞHANE VE İLÇELERİ konusunda; GÜMÜŞHANE ve ŞEHRE DAİR isimli şiiri ile Eğitimci Şair İsmail HAYAL,
  08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile HATAY VE İLÇELERİ konusunda; HATAY BİR GÖKKUŞAĞI isimli şiiri ile Şair Kamil AKDOĞAN,
  09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ISPARTA VE İLÇELERİ konusunda; GÜN IŞIĞINDA ISPARTA isimli şiiri ile Şair Dr. Nedim UÇAR,
  10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KIRKLARELİ ve İLÇELERİ konusunda; BÜLBÜLE GÜL KIRKLARELİ isimli şiiri ile Sivaslı Ozan ZARALICAN,
  11 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KÜTAHYA VE İLÇELERİ konusunda; KÜTAHYA isimli şiiri ile Emirdağlı Şair Rabia BARIŞ,
  12 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ORDU VE İLÇELERİ konusunda; ORDU GÜZELLEMESİ isimli şiiri ile Trabzonlu Eğtimci Şair Nihat MALKOÇ,
  13 – Özellikleri ve Güzellikleri ile RİZE VE İLÇELERİ konusunda; MUHTEŞEM ŞEHİR RİZE simli şiiri ile Kırşehirli Şair Mehmet KAHVECİOĞLU,
  14- Özellikleri ve Güzellikleri ile TEKİRDAĞ VE İLÇELERİ konusunda; TEKİRDAĞ ŞEHRENGİZİ isimli şiiri ile Karamanlı Şair İbrahim ŞAŞMA,
  15 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ZONGULDAK ve İLÇELERİ konusunda BEREKETLİ DİYAR ZONGULDAK isimli şiiri ile Eğitimci Şair Halil GÜRKAN,

  2011 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazandı.

  Doğup büyüdikleri veya yaşadıkları illerde Şiir etkinliklerine yaptıkları çok önemli hizmetleriyle ya da Türkiye Sevdası isimli projeye katkı için gönderdikleri yarışma içi veya yarışma dışı şiirleriyle değerlendirilen;
  Abdülkadir Güler, Ahmet Sargın, Yanık Ahmet Şahinoğlu, Alaeddin İkican, Ayşe Paslanmaz, Bekir Alim, Belkız Yıldız Erk, Cangül Büke, Cevdet Doğan Işık, Fedai Sedai Kavrık, Emine Pişiren, Gülay Abu, Gündüz Aydın, İlhan Yardımcı, İsmail Kahraman, Kelami Akdemir, Meral Can Uludağ, Muammer Baydere, Murat Duman, Mustafa Ermiş, Nevriye Uğurluel, Nevzat Bilgiç, Nihat Çelik, Öngün Yıldırım, Ramazan Kurt, Sabahat Gümüş, Sabiha Serin, Sadi Teltik, Sergül Vural, Şahabettin Kuzucular, Şükrü Öksüz, Tuğba Ağır, Tülay Sarayköylü, Tülay Dolu, Ünal Yıldırım, Zehra Birsen Yamak ve Zihni Arslan’a; 2011 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

  Yine Jüri Türkiye sevdası projesi kapsamında ve Şebingülü ile Türkiye Sevdası Etkinlikleri kapsamında Afet Kırat, Bahri Çavuşoğlu,Cemile Düzgün, Emine Usta, Hasan Gencay, Zehra Yılmaz, Zübeyde Gökbulut isimli Şebingülü Şiirleri ile ünlü şairleri 2011 Hikmet Okuyar Şebingülü Dostu Ödülü ile ödüllendirmeyi kararlaştırdı.Çalışmalarının sonunda Jüri Özel ödülü konusunu da değerlendiren jüri heyeti; Ayla Demirel, Bahri Yıldırım, Özlem Ağırgan, Yasin Yeşil, Yücel Başaran ve Rumeli Tv, Medya Tv, Kanal 58, Kay tv ve Kontv, gibi şiir dostu kişi ve kuruluşlara 2011 Hikmet Okuyar Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.
  Basat yöneticilerine medya mensuplarına şiir ustalarına ve şiir sevenlere yoğun ilgi için teşekkür eden Şüsiyad Başkanı Hikmet Okuyar,yarışmaya katılan ve dereceye giremeyen şiir dostlarını da Şiire sevgi Şaire Saygı güzelliğinde hatırlayacaklarını ve unutmayacaklarını bildirdi.
  Not:
  14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması Ödül Töreni, 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesinde belirtildiği gibi 14-21 Mayıs tarihleri arasında Giresun Şebinkarahisar’da tertiplenecek 7Gün 7Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 Mayıs 2011 Günü ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ Tanıtım Turizm Kültür Sanat Etkinlikleri Alanı’nda yapılacaktır.

  2011 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanan ŞİİRLER; öncelikle aşık ozan ve şairinin izni ile
  ” Bu ŞİİR, 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonunda 2011 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır ”
  notu ile birlikte yayınlanabilir.

  Ödül Töreninde yarışmaya katılanlar dereceye girenler eserlerinden örneklerle tek tek tanıtılacaktır.

  ============================================================

  ..Kimseye peşime düşün demiyorum..Şebingülü sunumlarımızla; 7 Gün / Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri coşkuusu içinde; Şebinkarahisar Sevdası, Karadeniz Sevdası ve Türkiye Sevdası ile Bizim Sevdamız Bitmez diyerek..El ele gönül gönüle Büyük Şebinkarahisar için Büyük Türkiye için daha ileriye..Hikmet OKUYAR / ŞEBİNKARAHİSAR