• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

21 Eylül 2011 17:53

Başkan Özden, Ahilik Haftasını Kutladı

lokman ozden

Başkan Özden, Ahilik Haftasını Kutladı

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Ahilik haftasıyla ilgili mesaj yayımladı.

Mesajda, Ahilik geleneğinin milli kültür içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Özden, bu geleneğin ilçe esnafı tarafından da yürütüldüğünü ifade etti.

Özden, bunun güzel örneklerinden birini de Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nde gördüklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ahilik geleneği yüzyıllardır Anadolu insanı tarafından sürdürülmekte. Bu gelenek ortak değerlerin korunmasında büyük önem taşır. Ahilik geleneğiyle birlikte iş ve meslek ahlakını koruyan kurallar ortaya konmuş, bu kurallar geliştirilmiş, böylece esnafın ahlaki kurallara uyması sürdürülmüştür. Bu nedenle bu gelenek bugünlere kadar varlığını korumuştur. Ahilik geleneğinin ortaya koyduğu değerlerin bugünkü temsilcileri esnaf ve sanatkarlarımızdır. Esnaf ve sanatkarımızın ahilik geleneğini çağımızın şartlarına uygun olarak yaşatma çabasını toplum olarak takdirle izliyoruz.

Ahi Evran tarafından akıl, bilim, ahlak ve çalışma prensipleri ön planda tutularak yüzyıllar önce oluşturulan ahilik değerleri, sevgi, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla bugünlere kadar getirilebilmiş. Yüzyıllar boyunca bu değerlere sahip esnaf yetiştiren bu sistem, günümüzde de esnaf ve sanatkarımız tarafından yaşatılmakta. Daha yeni düzenlediğimiz Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivalimizde bunun en güzel örneklerini gördük. İlçemize gelen tüm misafirlerimizi esnaflarımız güler yüzle karşılarken, misafirperverliklerini gösterip bol bol ikramlar yaptı ve misafirlerimizin ilçemizden mutlu bir şekilde ayrılmalarına neden oldu”diye konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.