• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

03 Aralık 2010 19:03

Besiciler Çubuk’tan Polatlı’ya Gidiyor

Çubuk’ta yapılan Organize Hayvancılık Bölgesine taşınmak istemeyen besiciler, Polatlı’ya taşınıyor.

cubuk hayvan web

20 yıldır Çubuk’ta hayvancılıkla uğraşan İsmet ve Özcan Çomak kardeşler, yeni kurulan tesislerin 150 ahır kapasiteli olduğunu ancak ilçede 300 besici bulunduğunu belirterek, göçün zorunlu hale geldiğini söylüyor.

Esenboğa Havalimanı ve çevresindeki koku ve görüntü kirliliğinin önlenmesi için Çubuk ilçesindeki besicilerin yeni yapılan Organize Hayvancılık Bölgesine taşınması isteniyor. Ancak yeni tesislerin kapasite bakımından mevcut durumu kaldırmayacağı ileri sürülüyor. Diğer yandan buraya taşınmak istemeyenlere, ahırlarını kapatmaları yönünde uyarılar gitmeye devam ediyor. Besici kardeşler İsmet ve Özcan Çomak, bu sebeple Polatlı’ya 2.500 büyükbaşlık ahır yaptı.

Çomak kardeşler, başından geçenleri şöyle özetledi: “1980 yılında Çubuk’ta hayvancılık yapmaya başladık. 20 yıldan sonra devlet bize dedi ki, havaalanına koku gidiyor. Ya çiftliğinizi kapatacaksınız ya da Organize Hayvancılık Bölgesine yerleşeceksiniz. Ama orası 150 ahır kapasiteli. İlçede 300 besici var. 150’si Organize Hayvancılık Bölgesinde kalacak 150’si ise oradan ayrılacak. Çubuk’ta, Organize Hayvancılık Bölgesine kayıtlı olanlar kalacak. Bizim gibi kayıtlı olmayanlar da Polatlı’ya gelmeyi düşünüyor. Zaten kayıt yeri yaptırmayanlara siz gidin diyorlar”dedi.

Hayvancıların Polatlı’ya ilgili ilçedeki Ziraat Bankası şubesinin verdiği kredilere yansımış durumda. Ziraat Bankası Polatlı Şube Müdürü Serdar Dündar, ilçede 90 milyon TL’lik tarımsal kredi kullandıklarını söyledi. Dündar, “Bankamız hayvancılığa teşvik anlamında 1 Ağustos 2009 tarihinden itibaren faizsiz hayvancılık kredisi vermeye başladı. 9,5 milyon TL büyükbaş besicilik, 3,4 milyon TL süt sığırcılığı, 2,4 milyon TL damızlık koyun yetiştiriciliğinde toplam 15 milyon TL kredi kullandırdık” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.