• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

20 Kasım 2013 20:41

Cami Temelinde Fosil Bulundu

Cami Temelinde Fosil Bulundu

kucukali koyunde Fosil BulunduÇubuk’un Küçükali köyünde inşaa edilen caminin temelinde yapılan kazı sırasında, dört ayaklı bir hayvana ait fosil bulundu.

Yapılan ilk incelemede fosilin hangi hayvana ait olduğu anlaşılamadı.

Çubuk ilçesine bağlı Küçükali köyünde, yapımı devam eden caminin temel kazma çalışmasında bir hayvana ait fosil bulundu.

Küçükali Köyü Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Beşir Koçak, dört ayaklı olduğunu belirttiği fosilin fotoğrafını çekerek ilgili bazı kurumlara yolladığını ancak ne tür bir hayvana ait olduğuna ilişkin sonuç alamadığını söyledi.

Köylerinde yapımına başlanan caminin temelinin kazılması sırasında fosile rastlandığına değinen Koçak şunları kaydetti:

”Eski caminin temelinde bulunan küçük bir mağarada köylülerimiz tarafından yapılan kazı sırasında böyle bir hayvan fosili ile karşılaştık. Bu fosilin fotoğrafını çekip birkaç yere yolladım. Ama henüz cevap gelmedi. Köyümüzde 70-80 yaşındaki insanlara gösterdik ama onlarda hangi hayvana ait olduğunu bilemediler. Bizde bu fosili şimdilik derneğimizde sergiliyoruz. Fosili görmek için her gün çok sayıda vatandaş geliyor.”

– ”Kafa yapısı dinozora benziyor”

Fosile ilk bakıldığında köpek veya kedi familyasından bir canlıya ait olduğu kanaatine vardığını söyleyen Veteriner Hekim Mehmet Akif Topçu ise göz yuvalarının çenesine yakın olması ve çene yapısı itibarıyla de fosilin çok eski tarihlerde yaşayan etobur dinozorlara benzediğini belirtti.

Fosilin Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) gönderilerek araştırma yapılmasının ardından kesin bir sonucun ortaya çıkabileceğini kaydeden Topçu, ”Vücut yapısına ilk baktığımızda köpek veya kedigiller familyasından olduğu izlenimine varılıyor. Ancak boyun ve kafa yapısına bakıldığında çok eski çağlarda yaşayan etçil dinozorlara benziyor. Normalde göz yuvalarının çeneye yakın olması ve çene yapısının uzun olması, kafa yapısını köpek ve kediden ayırıyor. Ayak yapıları normalde kedi ve köpeklerden daha iri ve kuvvetli gözüküyor. Benim söyleyeceğim bu kafasını görmezsek kedi veya köpek gillerden bir hayvana benziyormuş gibi duruyor ama bu kafa yapısı bizim gördüklerimizden ve bildiklerimizden tamamen ters bir yapı. Kafayla boyun yapısındaki kemikleşmeye dikkat edersek çok eski tarihlerde yaşamış et obur dinozorlarları anımsatan bir kafa yapısıyla karşı karşıyayız. Dinozorların neslinden kalma son kuşak bir canlıymış gibi görünüyor” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.