• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

25 Ekim 2010 13:12

Çubuk Agat Taşı İhracata Hazırlanıyor

Gümüşle Buluşan Çubuk Agâh Tasları Yurt Dışına İhraca Hazırlanıyor.

-Festival ozden gokcek

Çubuk’ta Çıkan Çubuk Agat Taşı, Yüzük ve Kolye Seklinde Gümüşle İslenmesi İle Birlikte Yurt Dışında Satılmak Üzere Toptancılar Tarafından Satın Alınmaya Başladı.

İstanbul’da Gümüş toptancılığı yapan Tekbir Gümüş firmasının Anadolu Pazarlama Müdürü Davut İncecik, yaptığı açıklamada, Çubuk Agat taşlarını ilk defa Çubuk Kültür Festivali’nde ilçeye yaptıkları ziyarette gördüklerini belirtti.

Çubuk’ta bulunan kuyumculara yaklaşık 10 yıldır Gümüş ve gümüşten yapılmış ürünler pazarlamak için geldiğini anlatan İncecik, ‘Biz firma olarak yaklaşık 10 yıldır Çubuk ilçesine geliriz. Bugüne kadar bu taşların ne ismini duyduk, ne de gördük. İlk defa festivalde gördük ve çok beğendik. Firmamızın genel müdürü, buradan götürdüğümüz agat taşını çok beğendi ve bu ürünlerin hepsini satın almamızı istedi’ dedi.

Kendilerinin hem yurt içinde hem de yurt dışında bayileri olduğunu ifade eden İncecik, gümüşle işlenen agat taşlarını hem yurt içinde hem yurt dışında satışa sunacaklarını söyledi. Bu tür taşların yurt dışında çok beğeni topladığını vurgulayan İncecik, ‘Bu ürünleri, yarı değerli taşlara en çok İngilizler rağbet gösterdiği için başta İngiltere olmak üzere Almanya, Macaristan, Azerbaycan, Kazakistan, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Şili, Lübnan, Rusya ve Ukrayna’da satışa sunacağız’ diye konuştu. İncecik, yut içinde de taşların faydaları anlatıldıkça rağbetin arttığına inandığını kaydetti.

Sarraf Ahmet Keser de, 28 yıldır altın işlemeciliği işiyle uğraştığını belirterek, ‘Tavsiye üzerine bu işe girdim. Bu taşlara, bu derece rağbet olacağını hiç tahmin etmemiştim. Festivale gelen insanların ürün almak için ilçemize tekrar gelmeleri beni çok mutlu ediyor’ dedi.

Firma tarafından gümüşle işledikleri agat taşından yaptıkları 100 kolye ve 50 yüzüğün satın alındığını bildiren Keser, kendilerine yeni ürünlerin üretimi için hazırlık yapılmasının da istendiğini belirtti. Keser, ürünlerin ağırlıklarına göre 50 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda sattıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.