• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

24 Haziran 2011 17:58

Çubuk Festivalde Ankaralıları Bekliyor

Ankara 2011 Eğlence Rüzgârı Yaşayacak

Çubuk Festivalde Ankaralıları Bekliyor

Başkent Ankara 2011 yılında hafta sonları, Bala, Ayaş ve Nallıhan ilçelerinde gerçekleştirilecek festivallerle eğlenceli saatler geçirecek.

Ankaralılar, Temmuz ayında Ankara Büyükşehir Belediyesince Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak Büyük Ankara Festivali ile birbirinden farklı etkinliklere katılacaklar. Eylül ayında Çubuk ve Beypazarı ilçelerinde yapılacak festivaller de ise Ankaralılar, doyasıya eğlenecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, Atatürk Kültür Merkezi (Eski Hipodrom) alanında 2-10 Temmuz tarihlerinde yapılacak Uluslarararası Büyük Ankara Festivali’nde her yaştan ziyaretçi için, birbirinden ünlü sanatçıların verdiği konserler ve etkinlikler yer alacak.

Yaz tatilini Ankara’da geçirecekler, Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Büyük Ankara Festivali’yle, eğlenceden konsere, alışverişten yarışmalara, Oyun alanlarından adrenali yüksek spor gösterilerine kadar birçok farklı etkinlik yaşayabilecek. Büyük Ankara Festivali’ne az bir süre kala, Atatürk Kültür Merkezi’nin her noktasında hazırlıklar aralıksız sürerken, çocukların hoş vakit geçirmesi için de festival alanına dev Oyuncaklar, eğlenceli yarışmalar, sirk ve panayırlar kuruluyor.

Başkentliler 8 gün süresince sıcak yaz akşamlarında, Ebru Gündeş, Murat Boz, Ziynet Sali, Emre Aydın, Zara, Alişan, Sıla, Mustafa Ceceli, Murat Dalkılıç, Gülşen, Gülben Ergen, Eda Karaytuğ, Ferhat Göçer, Niran Ünsal, Sibel Can ve Özcan Deniz’in vereceği konserlerle eğlenecek.

Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yapacağı konserlerin bitiminde, konsere gelenler havai fişek gösterisi de izleyecek.

Festivale, 16 ayrı ülkeden gelen halk dansları toplulukları da ülkelerini danslarıyla tanıtacak. Bu ülkelerden, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek, Gürcistan, İran Türkleri, Macaristan, İtalya, Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Moldova, KKTC, Ukrayna, Polonya, Makedonya, Başkurdistan ve Türkiye’den festivale katılan halk dansları topluluklarının gösterileri Ankaralıların beğenisine sunulacak.

Festivalin en iddialı gösterileri ise dünyaca ünlü motokrosçuların yapacağı akrobasi gösterileri olacak.

BALA

Bala’da, her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 20’ncisi yapılacak olan Bala Kültür ve Hasat Festivali, 26 Haziran Pazar günü Bala Belediyesi Pazar alanında yapılacak.

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, festival etkinliklerinin, saat 12. 00’da Bala Belediyesi önünden Mehteran Bölüğü eşliğinde, festival yürüyüşüyle başlayacağını belirterek, “Bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyemiz ve Balalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin katkılarıyla gerçekleştireceğimiz Balalılar Kültür ve Hasat Festivalimizde, amacımız ilçemize yakışır geniş katılımlı bir festival yapmak ve misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak olacak” dedi.

Halkoyuları gösterileri ve Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasınında konser vereceği festivalde, bu yıl yerel sanatçıların yanı sıra Türk Halk Müziği sanatçıları Bilal Ercan, Cevdet Genç, İlkim Eylül İlk ve Mazlum sahne alacak.

Festival için hazırlanan afiş ve davetiyelerin Ankara’da dağıtımına başlanıldığını ifade eden Gürbüz, “Bu yıl festivalimize Ankara’da yaşayan tüm hemşehrilerimizi, siyasi partilerin temsilcilerini ve bürokratlarımızı davet ediyoruz. Ankara’dan Bala’ya, Bala’dan da köylerimize ücretsiz servisle misafirlerimizi Bala’ya taşıyacağız” diye konuştu.

AYAŞ

Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, “Geleneksel Dut, Tarihi Evler ve El Sanatları Festivali” nin 26 Haziran Pazar günü, şehir meydanında düzenlenecek olan açış konuşmalarıyla başlayacağını belirterek, festival kapsamında dut güzeli ve en iyi dut üreticisinin seçileceğini, daha sonra Kirazdibi Göleti çevresinde konser düzenleneceğini anlattı.

İlçenin geçmişten gelen tarihi zenginlikleriyle ve çevresinde barındırdığı şifalı su kaplıcalarıyla sağlık arayanların uğrak yeri olduğunu ifade eden Başkaraağaç, “Böylesi tarih ve kültür zenginliğinin aynı noktada buluştuğu başkentin dibinde bulunan Ayaş ilçemiz, adına festival düzenlediğimiz dutuyla öne çıkarken, ovasında üretilen domatesi de oldukça ilgi görmektedir” diye konuştu.

NALLIHAN

Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur, “2. Uluslararası Tabduk Emre ve İğne Oyaları Kültür ve Sanat Festivali”nin 22 Haziran’da havai fişek gösterileriyle başlayıp, 26 Haziran’da konserle sona ereceği bildirdi.

Çeşitli etkinlilerin yer aldığı festivalde, amaçlarının ilçeyi, çevresindeki güzelliklerle tanıtmak olduğunu ifade eden Okur, “Festival etkinlikleri kapsamında resim sergileri, konserler, halkoyuları gösterileri, doğa yürüyüşleri, Çayırhan beldesi Kuş cenneti gezisi, Juliopolis Antik Kentine tekne turu gezisinde bulunacağız. Öte yandan, Nallıhan ilçesinde bulunan anıt ağaçların bulunduğu alanlara geziler düzenleyeceğiz ve bu ağaç türlerini de tanıtacağız” dedi.

Festivalde halk Oyunları gösterilerinde bulunmak üzere bir çok ülkeden ekiplerin katılacağı festivalin, konserler, sergiler, söyleşiler, geziler, turlar ve tanıtımlarla son bulacağını bildiren Okur, herkesi Nallıhan’nın güzelliklerini görmeye beklediklerini söyledi.

Okur, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları topluluğunun gösterilerinin yapılacağı festivalde, ayrıca yamaç paraşütü gösterilerinin de yer alacağını kaydetti.

ÇUBUK

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek “Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali” 15 Eylül’de başlayacak.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, ilçede geleneksel hale gelen ve bu yıl 7’ncisi düzenlenecek “Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali”nin 15-18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceğini ve hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Festivalin amacının, ilçenin tanıtımı ve ilçeye ekonomik girdilerin sağlanması olduğunu ifade eden Özden, vatandaşların festivale çok iyi hazırlanmasını istedi.

Özden, şöyle konuştu: “Festivali düzenlemekteki amacımız, ilçemizi Türkiye ve dünyada en iyi şekilde tanıtmak ve ilçemize ekonomik girdiler sağlamaktır. Bu anlamda düzenlediğimiz, diğer festivallerden ayrılmaktadır. İlçemizde 7’den 77’ye herkesin katılımıyla bu yılki festivalimizi de çok başarılı bir şekilde tamamlamayı amaçlıyoruz. Özellikle ev hanımlarının ve üreticilerin festivale yönelik yöresel ürünler konusunda hazırlıklarına başlamalarını istiyoruz. ”

Ayrıca, Beypazarı ilçesinde de 9-11 Eylül tarihleri arasında “Uluslararası Tarihi Evler, El Sanatları, Havuç ve Güveç Festivali” gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.