• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

11 Mart 2011 17:19

Çubuk Turşucuları Kooperatif Oldu

Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) müracaat ederek meşhur Çubuk turşusuna coğrafi tescil alan Çubuk Belediyesi, artık üzerinde bandrol olmayan turşunun satışına izin vermeyecek.

cubuk tursusu

 İlçede kooperatifleşen turşucuları makamında kabul eden Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, tavsiyelerine uyarak kooperatif kurmalarından dolayı turşucuları kutladı.

Çubuk Turşu Kooperatifinin ilçeye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni eden Özden, bundan sonraki süreçte Çubuk turşusu olmadığı halde, Çubuk turşusu adı altında satış yapılan turşu ve üreticileriyle mücadele edileceğini söyledi.

Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde turşu denilince akla Çubuk geldiğini dile getiren Özden, bunu fırsat bilerek haksız kazanç elde etmek isteyen insanların yurdun çeşitli bölgelerinde ürettikleri turşuları ”Çubuk turşusu” adı altında sattığını kaydetti.

Özden, bu kapsamda TPE’ye başvurarak Çubuk Turşusuna coğrafi tescil aldıklarını, buna göre artık bandrol bulunmayan turşu satışına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Başkan Özden, tüm yurtta ünü yayılan Çubuk turşusunun marketlerde ve lokantalarda özellikle aranan tat olduğunu ifade ederek, ”Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname’ gereğince Çubuk turşumuz tescillenerek belediyemiz tarafından patenti alınmıştır. Patentin alınmasıyla birlikte ilçemizde faaliyet gösteren turşuculara kooperatif kurmaları konusunda tavsiyelerimiz oldu.

Tavsiyelerimize uyan turşucularımız kooperatiflerini kurdular. Bundan sonra patentle ilgili koşullarını oluşturmayan, sağlamayan turşucularımızla birlikte diğer illerde, bölgelerde ‘Çubuk turşusu’ adı altında üretim ve satışı yapan turşu üreticileriyle mücadelemizi yapacağız. Turşucularımızı korumak amacıyla marketlerde ve lokantalarda üzerinde bandrol bulunmayan ve Çubuk turşusu adında satılan turşuları toplatacağız” diye konuştu.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, turşu sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğunun kadınlar olduğunu belirterek, kadınların haklarını da korumak adına sonuna kadar üreticilerin arkasında olacaklarını kaydetti.

Çubuk Turşu Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli ise ilçedeki turşu üreticilerini birleştirmeyi amaçladıklarını bu amaçla kurdukları kooperatif için her zaman destek sunan Başkan Özden’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • ARİF ŞEVKET SELÇUK 09 Temmuz 2011 10:42 CEVAPLA

    Selam ben foçada köfteci dükkanı acmayı düşünüyorum yanındada tabiki sizin meşhur tursunuzdan satmak istiyorum izmirde bir bayiiniz varmı.wep sitesinde tüm telefonlarım mevcuy iyi calışmalar.