• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

03 Ekim 2011 17:44

Çubuk Yuva Kavunu Tükenmeye Yüz Tutuyor

Çubuk Yuva Kavunu Tükenmeye Yüz Tutuyor

Ağızlarda lezzet olan ve yaz aylarında serinlik veren “Ankara Kavununun (Yuva Kavunu”) giderek tükenmeye yüz tutuyor.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri, unutulmaya yüz tutan Ankara’ya özgü meyve ve sebzelerin üretimi konusunda projeler hazırlıyorlar.

Ağızlarda lezzet olan ve yaz aylarında serinlik veren “Ankara Kavununun (Yuva Kavunu”) giderek tükenmeye yüz tuttuğunu vurgulayan A.Ü Sebze Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz da, Çubuk’a bağlı Yuva Köyü’nde yetişen, koyu yeşil kabuğa sahip sap kısmına doğru büzüşmeleri olan kavunun, meyve çekirdeği kısımların hafif turuncu ve meyve etinin de sarı krem renkli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yanmaz, şu bilgileri verdi: “Çok tatlı güzel bir kavun çeşididir. Bir özelliği de kışlık bir kavun çeşidi olmasıdır. Dolayısıyla hasat edildikten sonra uygun depo koşullarında sakladığı zaman, kış boyunca çok rahatlıkla tüketebilirsiniz. Türkiye’de çok yetişen Kırkağaç kavunu, erkenci olması nedeniyle daha çok tercih edilir. Yuva kavunu da geççi bir kavun. Kış ayları içerisinde uzun süre saklanabilmesi ve tadının giderek güzelleşmesi kavunu farklı kılan özelliktir.”

Yanmaz, son 20-25 yıl öncesinde Yuva kavununun “Kavun Solgunluk Hastalığına” yakalandığını hatırlatarak, üreticilerin yuva kavununa renk olarak benzeyen ve erkenci kavun olması nedeniyle solgunluk hastalığına daha dayanıklı olan İpsala kavununun yetiştirdiklerini belirtti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.