• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

04 Kasım 2010 11:08

Çubuklu Fabrika İşçilerinden Eylem

Aralarında birçok Çubuklu işçinin de bulunduğu Akyurt’taki bir Tekstil Fabrikası’nda çalışan işçiler ücretlerini alamadıkları için eylem yaptılar.

Akyurt’ta özel bir fabrikada aralarında birçok Çubuklu işçilerinin de olduğu ve gece vardiyasından çıkan bir grup işçi, fabrikanın bahçesinde toplandı. İşçiler, ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Sloganlar atarak fabrikanın yöneticilerini protesto eden işçiler, 4 aylık ve 2 aylık fazla mesai ücretlerini alamadıklarını söylediler. Fabrika hakkında 20 Ekimde Bakırköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından iflas kararı alındığını ifade eden işçiler, dün, iflas kararı ile fabrikanın kiralama ve işletme hakkının başka bir şirkete devredildiğini öğrendiklerini dile getirdiler.

Bu şirketin de aynı kişilerce yönetildiğini ileri süren işçiler, söz konusu şirkette çalışmak istediklerini belirten bir kağıdı imzalamaya zorlandıklarını öne sürdüler. İşçiler, şu iddialarda bulundular: ”Yöneticiler bizi fabrikada toplayıp firma hakkında iflas kararı alındığını duyurdu. Aynı ücretlerle kiralama ve işletme hakkını devralan şirkete geçmemiz istendi. Yöneticiler, sosyal haklarımızı vermemek için bu yola başvurdu. Amaçları fabrikayı tamamen kapatıp üretime yurt dışında devam etmek. Makineler TIR’larla taşınıyor. Yeni şirket de bir süre sonra kapatılacak. Buradaki işçiler hiçbir hak alamadan işini kaybedecek” dedi.

İşçiler, iflas kararının resmi kurumlara bildirilmediği için haklarını alamadıklarını, iflas tarihinden itibaren SSK çıkışlarının da yapıldığını anlattılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin kendilerine sahip çıkmasını isteyen işçiler, haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildirdiler.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.