• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

24 Eylül 2010 13:14

Çubuk’ta “Ağılcık Kavun Şenliği” Yapılacak

Çubuk Ağılcık Mahallesi, “Karadüğlek” Adını Verdiği Kavunları İçin Festival Düzenlenecek.

Çubuk’un Ağılcık Mahallesi’nde yetişen ve Ankara’da tadıyla söz sahibi olduğu belirtilen, Ağılcık Kavunları, düzenlenecek şenlikle daha da çok tanınır hale gelecek.

Mahalle halkının tamamına yakınının geçim kaynağı olan ve yöresel adına ‘Karadüğlek’ denilen Ağılcık Kavununu, Ankara ile birlikte tüm ülkeye duyurmayı amaçladıklarını dile getiren Ağılcık Mahallesi Kalkındırma Güzelleştirme Dayanışma ve Kültür Dernek Başkanı İsmail Doğan, mahalle olarak kendilerinin de ürünlerini tanıtmak için şenlik yapmak istediklerini söyledi. Bu isteklerini Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’e ilettiklerini ifade eden Doğan, ‘ Başkanımıza mahalle olarak şenlik yapmak istediğimizi söyledik. Kendisi de bize ‘Mahallenize katma değer sağlayacak ve ürünlerinizi tanıtacak her türlü faaliyete destek oluruz’ dedi. İlçemizde ilk defa bu yıl 26 Eylül tarihinde ‘Ağılcık Kavun Şenliği’ düzenleyeceğiz’ diye konuştu.

       Ağılcık kavununun hasadının başladığını da anlatan Doğan, genelde köylerinde Ankara’dan gelen marketlerin ve toptancıların ürünlerini tarlada aldıklarını belirterek, bir kısmını da Çubuk’ta kurulan köylü pazarında satışa sunduklarını kaydetti.

     Bu yıldan itibaren karpuz üretimine de başladıklarını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: ‘Bölgemizde yetişen kavunların özelliği uzun süre dayanmasıdır.. Uygun şekilde saklandığı taktirde Şubat ayının sonuna kadar bu kavunlar bozulmadan dayanır. Ayrıca bizim kavunlarımız, diğerlerinden farklı olarak tatlı ve suludur. Bizim bölgemizde yıllardır yetiştirilen kavundan sonra bu yıl ilk defa ektiğimiz karpuzlardan umduğumuzdan daha çok verim aldık. Bölgemizde ekini ve sebzeyi dolu vurdu ancak kavunlara bir şey olmadı. Boyları küçük olmasına rağmen içi dolgun, çok sulu olan karpuzlarımız da diğer karpuzlardan daha çok ağır gelmektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ürettiğimiz karpuzları karpuz diyarı olarak bilinen Adana’ya dahi satacağımızı iddia ediyoruz. 26 Eylül’de yapacağımız 1. Ağılcık Kavun Festivali’ne kavunumuzu tatmak için tüm Ankaralıları bekliyoruz” dedi.

Bilgi için: İsmail Doğan: 0533 655 1786

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • burak kaan söğüt 04 Şubat 2012 19:49 CEVAPLA

    aslan dayım ne konuştu ama