• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

30 Ekim 2009 20:42

Çubuk’ta Çocuklara Gazetecilik Dersi Anlatıldı

suayip yaman gazetecilik okulu

 

 

 

 

Çubuk’ta Basın Enformasyon Genel Müdürlüğünden Emekli deneyimli gazeteci Şuayip Yaman, Çubuk Aile Yaşam Merkezi üyelerine gazetecilik mesleği hakkında seminer verdi.

Seminer hakkında bilgi veren merkez eğitmeni Fatma Yılmaz, çeşitli meslek kuruluşlarında başarılı olan kişileri merkeze davet ederek üyelerin bilinçlenmesini ve meslekleri tanımaları adına seminerler düzenlediklerini ifade ederek davetlerini kabul eden Şuayip Yaman’a teşekkür ederek, ’’Bizler merkez olarak öğrencilerimizin mesleki bilgilenmeleri açısından bu tür seminerleri sıklıkla veriyoruz. Bu gün verdiğimiz bu seminer sayesinde de öğrencilerimiz gazetecilik mesleği hakkında geniş bilgilere sahip olacaklardır’’ dedi.

Üyelere mesleki bilgiler veren Gazeteci Şuayip Yaman, bir gazetenin okuyucuya sunulma aşamaları, basının gücü ve ahlakı değerleri hakkında bilgiler verdi.  Yaman, gazetecilerin sosyal hayatta yaşanan olayları kamuoyuna sunmakla yükümlü olduğunu ve bunu doğru, anlaşılabilir ve tarafsızca yazmaları gerektiğini ifade ederek,’’Önünüze okumak için gelen gazetenin belli bir süre hazırlama aşaması vardır. Ulusal gazetelerin hazırlanmasıyla mahalli gazetelerimizin hazırlanması arasında aslında fazla bir fark ta yoktur. Bir çok vatandaşın ulaşamadığı yerlere gazeteciler rahatlıkla ulaşarak bilgi alma imkanları vardır. Bu sayede de insanlara yurttan ve dünyadan günlük olaylar hakkında bilgiler verilir. Fakat bunu gazetelere yansıtırken objektiflik konusunu iyi bilmeleri ve iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Zira bu yapılmadığı sürece hem gazeteci açısından hem de toplum açısından istenmeyen sonuçlar doğurur. Herkes görevini, doğru, bilinçli, ahlaklı ifa etmelidir. O zaman insanlara kendilerini ispatlamış olurlar’’ diye konuştu.

Gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu da söyleyen Şuayip Yaman, ’’Yazdığınız bir yazı birilerini kızdıra bilir. O kişiler tarafından istenmeyen kişi de ilan edilebilirisiniz. Ancak ne olursa olsun doğruları tarafsızca yazmak gerekir. Halkı doğru bilgilendirmek çok önemli. Bizler görevimizi  yapmasak fısıltı gazetesi ve dedikodular çoğalır’’ dedi

Kişilerin özel hayatına saldırmanın da gazetecilik olmadığının altını çizen Yaman, daha sonra üyelerin sorularını yanıtlayarak gazetecilik hakkında akıllarına takılan her konuda bundan sonrada yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.