• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

28 Haziran 2010 15:43

Çubuk’ta Hortum ve Su Baskını

Ankara’nın Çubuk ilçesinde akşam saatlerinde hortum meydana geldi.

 Çıkan hortumun ardından şiddetli yağış altında kalan ilçede Depoy deresi taştı. Derenin taşmasıyla birlikte Yavuz Selim mahallesinde bazı binaların bahçe ve bodrum katlarını su bastı. Bahçelerdeki seralar kullanılmaz hale geldi. Belediye ekiplerinin gelmesiyle evlerdeki ve bahçelerdeki sular tahliye edildi. Bazı bina sakinlerinin dışarı çıkmak için balkonlarından aşağı indiği görüldü.

 İlçe de etkili olan sağanak, sel ve su baskınlarına yol açtı. Şiddetli yağış sonrası Yavuz Selim Mahallesi’nde taşan dere, maddi hasara neden oldu.

Alınan bilgiye göre, Çubuk’ta akşam saatlerinde etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

 Şiddetli yağış sel ve taşkına neden olurken, Yavuz Selim Mahallesi’ndeki derenin taşması sonucu 10’dan fazla ev ve bahçe su altında kaldı, yollarda çöküntüler meydana geldi.

 Sel sularıyla dolan bahçe ve bodrum katları, Çubuk Belediyesi Fen İşleri ile ASKİ ekiplerinin çalışmaları sonucu tahliye edilmeye başladı.

Ekipler baskınlara 2 vidanjör, 1 spiral, 10 motopomp ve 6 kepçe ile müdahale etti, bazı yerlerde de kanallar kazıldı.

 Tahliye çalışmalarını yerinde inceleyen Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, ilçede etkili olan yağışlara ekiplerin hızlı bir şekilde müdahale ettiğini söyledi.

 Olay yerinde vatandaşların sorunlarını da dinleyen Özden, yağışlarda can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Aşırı yağışların, Yavuz Selim Mahallesi Rüzgarlı Caddesi ve Nizam Sokak’taki bahçelere ve bodrum katlara zarar verdiğini bildiren Başkan Özden, şöyle dedi:

 ”Diğer yerlerde olduğu gibi ilçemizde de yanlış yapılaşma, uygun imar olmayışı ve yetersiz altyapı nedeniyle sel meydana geldi. ASKİ Genel Müdürlüğü ilçemizde üç noktada su ve kanal çalışmalarına başladı. Taşan derede de ıslah çalışmalarına başlayacak. Islah çalışması hem yağmur suyu, hem de pis su olarak projelendirildi. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek için çalışıyoruz. Belediyemizin ve ASKİ’nin ekipleri var güçleri ile çalışıyor. Tüm personelimiz burada vatandaşımızın yanındayız, kısa sürede de suları tahliye ederek vatandaşımızın mağduriyetini gidereceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.