• mufitonbasi_06@hotmail.com
  • Çubuk esnaf firma rehberi için reklam verin kazanın...

HABER DETAYI

28 Ocak 2012 15:38

Çubuk’ta Neler Oluyor?

Çubuk’ta Neler Oluyor?

Belde Haber Koordinatörü Aydın Tufan Çubuk ziyaretinde izlenimlerini anlatıyor.

Geçtiğimiz günlerde iki farklı program için Ankara’nın şirin ilçelerinden Çubuk’ta bulundum. Oralının tabiri ile Çıbık’da idim. Yağan kara rağmen 6 şeritli Çubuk otoban yolundan rahat gidip geldik. Ulaşımda hiç sıkıntı çekmedim. İlçede gördüğüm, konuştuğum, hissettiğim konuları size aktarmaya çalışacağım.

GÖNLÜNÜ BAŞKENT’E DÖNEN İLÇE

Başkent Ankara’da 25 ilçeden bazıları son yıllarda yerel ve genel baz da önemli hizmetler aldılar. Benim bu konuda bir tespitim var. Ankara’ya yönünü dönen ilçeler müthiş bir kalkınma hamlesi yapıyorlar. Yönünü değil de Ankara’ya sırtını dönenlerde havasını alıyor. İşte gönlünü ve yönünü Ankara’ya dönen Çubuk’ta başarı hemen her fırsatta bize ben buradayım diyor.

DOKTOR İLÇE BAŞKANI

AK Parti İlçe Başkanı Doktor Tuncay Acehan olağan kongrede yeniden seçildi. Yeni ve genç bir ekiple yola devam ediyor. İlçeye getirilen hizmetlerde onun önemli rolü var. Gece gündüz demeden yetkililerin kapısını aşındırıyor. Hekimliğin verdiği avantajla halkın her alanda içinde. Onların hem siyasi hizmetçisi hem doktoru. Sağlık sorunlarına çözüm bulduğu gibi hizmete de vakit ayırıyor. Her ilçeye doktor ilçe başkanı nasip olmaz. Çubuk’lu kıymetini bilmeli.

AYAKKABI SİLME MAKİNASI

İlçe Başkanlığından sonra Belediye Başkanı Lokman Özden’in makamına uğradık. Daha önce iş merkezi binada faaliyet veren belediye şimdi saray gibi bir yerde hizmet veriyor. Daha Belediye hizmet binasının içine girmeden kurumsallık ve mimarı yapı kendisini gösteriyor. Hemen kapıdan içeri girdiğinizde ayakkabı silme makinesi sizi bekliyor. Sizce kaç belediyede bu makineden vardır dersiniz? Ayakkabılarınızı burada silip, parlattıktan sonra yöre kültürünü simgeleyen giriş salonunda renkli yöresel kıyafetli manken maketler sizi  karşılaşıyor.

BAŞARILI ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

Son derece özenle hazırlanmış tarihi kültür sanat köşesini gezerek üst kattaki Başkanlık makamına çıkıyorsunuz. Karşınıza “Bugün gelme yarın gel. Başkan toplantıda, sizinle bugün görüşemez “ diyen bir ekip değil, güler yüzlü bir personel gurubu çıkıyor. Sekreterinden odacısına, Özel Kalem Müdürü Yusuf Akkaya’ya kadar herkes gelen misafirin gönlünü alıyor, ilgi alaka gösteriyor. Bizim ziyaretimizde de Özel Kalem Müdürü Yusuf Akkaya odasında bize ikramlarda bulunurken Belediye Başkanı Lokman Özden’e geldiğimiz bildirilmiş ki bir süre sonra oraya geçiyoruz.

BAŞKAN KAPIDA KARŞILIYOR

Eğitimci olmasından dolayı Belediye Başkanı Lokman Özden insan fıtratını iyi biliyor. Bizi makamın kapısında güler yüzlü bir şekilde kucaklayarak karşılıyor. Ayaküstü hasbi hal ediyoruz. Hal hatır dan sonra, oturuyoruz. Odası kalabalık misafirlerle dolu. Hepsi hizmetle ilgili konularda belediyeye gelmişler bir şeyler anlatıyorlar. Hemen yanı başımızdaki beyefendinin havlu duvarı ile ilgili konusunu anında İmar Müdürü Eyüp Kocabaş’a ileterek göçümünü sağladı Başkan Özden. Ben ses kayıt cihazımızı açıp röportaj yapmak için masanın üstüne koydum. Başkan Özden cihazı kapatmamı sohbet etmemizi istedi. Sohbetten “Ne çıkarırsan yazarsın” diye bizi bu satırları yazmamıza yöneltti.

GÖKÇEK VE YILMAZ’A ÖVGÜLER

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in her iki lafının arasında ilçeye hizmetlerin gelmesine vesile olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çubuk’lu olan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Gurup başkan Vekili Ayhan Yılmaz’a teşekkür geliyor. Bildiğiniz gibi “Yol medeniyettir.” sözleriyle başlıyor Başkan Özden ; Çubuk yolunun yapılmasından sonra ilçenin göç almaya başladığını, inşaat müteahhitlerinin buraya akın ettiğini söylüyor. Son yıllık rakamlara göre inşaat ruhsatı sayısında rekor denecek rakamlar veriyor. 1700 konut ve 100 işyerine belediye olarak imkan verdiklerini anlatırken Gölbaşı ilçesinden müteahhitlerin ilçeye geldiğini yapsat’a  başladıklarını söylüyor.

BAŞARILI İMAR MÜDÜRÜ

Başkan Özden imar çalışmaları konusunda daha fazla bilgi almak ve yapılanları yerinde görmek için yanımıza Özel Kalem Müdürü Yusuf Akkaya’ya vererek birimi gezmemizi tavsiye etti. Bizde isteğini kırmadık. Mesai bitimi olmasına rağmen Belediye İmar Müdürlüğünde harıl harıl çalışan bir ekiple karşılaştık. İmar Müdürü Eyüp Kocabaş son derece işine hakim bir müdür olara yapılan çalışmaları anlattı. Genç dinamik ekibin ne kadar özverili oldukları gözlerinden okunuyordu. İmar Müdürü Kocabaş; 243 inşaat ruhsatı verdiklerini bununda 1700 konut ve 100 işyerine tekamül ettiğini söyledi. Gölbaşından müteahhitlerin gelip gelmediğini de sordum. Şu anda 5 firmanın Gölbaşı ilçesinden gelerek Çubuk’ta iş yapmaya başladığını öğrendik.

ÜNİVERSİTE GÖZBEBEĞİMİZ

 AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Acehan’ın düzenlediği basın toplantısında yerel bir gazeteci üstadımızın sözleri beni çok etkiledi. Üniversitenin ilçeye bir şey kazandırmayacağını söylemesi çok yanlıştı. Umarım meslektaşımın sözlerini ben yanlış anlamışımdır.

Buradan hareketle Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in üniversite hakkında görüşlerini alıyorum. Üniversite konusunda yoğun bir çaba sarf ettiklerini, Ankara’nın bir çok ilçesinin üniversiteye talip olduğunu, ancak Çubuk’a nasip olduğunu,  bu ibreyi nasıl ilçeye döndürdüklerini Özden uzun uzadıya anlatırken gözlerinin içi gülüyordu. Çünkü altının kıymetini sarraf anlar misali kendisi eğitimci. Üniversitenin yöreye ne katacağını saatlerce konuşsa bitiremez. Özden bu konuda emeği geçenlere minnettarlığını sunarken Başbakan Erdoğan’ı işin başında tutuyor. Ona ilçesi adına teşekkürler yağdırıyordu.

KİM TUTAR ÇUBUK’U

Başbakan Erdoğan’ın Ankara Vizyonu 2023 hizmetleri arasında yer alan  Hava alanından Kızılay’a ulaşımdaki raylı sistem projesinin çalışmaları başlamış. Çubuk’ta iki hatta üç istasyonla buna bağlanmak için Belediye olarak projesini Başkan Özden şimdiden hazırlamış bile. Galericiler Çubuk’a geniş bir alanda gelmenin çabasında. Çubuk Akyurt Pursaklar üçgeninde “Uluslar arası fuar alanı” çalışmaları son noktaya gelmiş. Plan proje finansman ve nihayette temel atma günü yakında.Ankara Büyük şehir Belediyesinin yapımını sürdürdüğü diğer hizmetleri daha saymadım.

Bütün bunların yapıldığının düşünün bir kez.

 Kim tutar Çubuk’u

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.