• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

04 Haziran 2022 06:40

Çubuk’un 4 patent tescilli ürünü oldu

Çubuk’un 4 patent tescilli ürünü oldu

Çubuk’un değerli topraklarından çıkan ve yetişen 4 adet kıymetli ürün (TÜRKPATENT) Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak ismini duyurmayı başardı.

İç Anadolu’nun göbeğinde bulunan Çubuk Turşusu ile namını dünyaya duyuran Çubuk, sırasıyla sadece kendisine özel taş olan Çubuklu Agat Taşı, rengi ve aroması ile farklı Çubuk Vişnesi ve Türkmen düğün, hac ve asker yemeği gibi özel günlerde sofraların vazgeçilmezi olan misafirlere ikram edilen Çubuk ’un milli lezzetli et yemeği Homaça da zaten Çubuk’tan soruluyordu. Bundan sonra da resmi olarak tescillenerek kanıtlanmış oldu.

Esenlik Şehri Çubuk Belediyesi öncülüğünde sırasıyla ilçeye değer katan ürünler listesinde yer alan; 1-Çubuk Turşusu, 2-Çubuklu Agat Taşı 3-Çubuk Vişnesi son olarak 4-Homaça ile 4. Coğrafi İşaret Tescil Belgeli ürün olarak tescillendi.

Çubuk’un yöresel ürünlerini tescillendirme işleminde emeği geçen, patent, isim ve aldıkları tarih ile Çubuk Belediye Başkanları sırasıyla;  Çubuk Turşusu; 2008 yılında Adem Tuğluca, Çubuklu Agat Taşı; 2017 yılında Tuncay Acehan ve Çubuk Vişnesi ile Homaça; 2022 yılında Baki Demirbaş tarafından ilçeye kazandırılmış oldu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.