• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

30 Ekim 2009 00:41

Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

29 ekim cumhuriyet bayramiTüm Türkiye de kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nın 86. yıl dönümü dolayısıyla Ankara’nın Beypazarı, Çubuk, Elmadağ ve Gölbaşı ilçeleride törenler düzenlendi.

 

Çubuk’ta Atatürk Caddesi’ndeki törene vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Tören, Kaymakam Meftun Dallı, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Sıtkı Akyüz ve Belediye Başkanı Lokman Özden’in halkı ve öğrencileri selamlamasıyla başladı.

Kaymakam Dallı, törendeki konuşmasında,”Cumhuriyetin meşruiyeti ve gücü, ortak tarih, kader ve amaç birliğine dayanır. Bu niteliği ile Cumhuriyet, geçmişten uzanan gönüllü bir beraberliktir. Milletimiz, kaderde, kıvançta ve tasada birlikte olma anlayışına sahip çıkmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Çubuk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Kamile Kelleci, ”Sen Vardın Cumhuriyet’ adlı şiiri okudu. Hayri Aslan Meslek Lisesi Kız Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

Çubuk Anadolu Lisesi’nin okul bandosu eşliğinde ilçedeki okulların düzenlediği geçiş töreninde en çok dikkati çeken ve alkışlanan ise bu yıl açılan Nezahat Onbaşı Anaokulu öğrencileri oldu. Tören geçişin ardından sona erdi.

 

GÖLBAŞI

Gölbaşı’nda şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende Kaymakam Raşit Zengin, Cumhuriyetin, cehalete, yoksulluğa, fukaralığa, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin Türk milletine yeni bir hayat kazandıran, yepyeni ufuklar açan büyük bir olay olduğunu ifade eden Zengin,”Cumhuriyetimiz mana ve gücünü, Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin ortak iradesiyle ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından almaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından ilköğretim okulu öğrencilerinin şiirler okuduğu tören, halk oyunları gösterilerinin ardından geçiş töreniyle son buldu.

 

BEYPAZARI

Törene, Beypazarı Kaymakamı Hikmet Aydın, Garnizon Komutanı Jandarma üsteğmen Fırat Toprak, Belediye Başkanı Cengiz Özalp, Cumhuriyet Başsavcısı Cengiz Özer, İlçe Emniyet Müdürü Nazmi Küçükkale, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Temur, Emekli vali Doğan Ünlüsoy katıldı.

Kaymakam, Belediye başkanı ve Garnizon komutanı öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından, Kaymakam Hikmet Aydın Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, ilköğretim öğrencilerince şiirler okundu. Beypazarı Lisesi öğrencileri halk oyunları ekibi çeşitli yörelere ait oyunları oynayarak gösteri sundu.

ELMADAĞ

Elmadağ’da dün Hükümet Konağındaki Atatürk Anıtına çelenk konulması töreniyle başlayan etkinlikler. Bugün, Elmadağ Spor Müdürlüğü Tesislerinde devam etti.

Spor Müdürlüğü tesisleri futbol sahasındaki etkinliklerde, protokolün halkı ve öğrencileri selamlaması, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek yaptı.

Cumhuriyet konulu resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından plaket verildi. Şiirler eşliğinde yapılan geçit töreninin ardından, okullarca hazırlanan halk oyunları gösterileri sunuldu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.