• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

09 Nisan 2014 22:24

Eller Yağmur Duası İçin Açıldı

akkuzulu yagmur duasi (4)Akkuzulu Mahallesi’ndeki çiftçiler yağmur yağmaması nedeniyle tarladaki mahsulün kuruyacağı ve üretim olmayacağı endişesiyle, yağmur duasına çıktı.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’da Akkuzululuları yalnız bırakmayarak dualarına eşlik etti.

Akkuzulu Mahallesi’nde düzenlenen yağmur duasına Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, Başkan Yardımcıları Zeki Metin, HasanHüseyin Karakuş, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle halkının yanı sıra civar köy ve mahalleden gelen vatandaşlar katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren ilçenin en yüksek tepelerinden biri olan Çatal Tepeye traktörlerle ve yürüyerek gelen mahalle sakinleri 2 büyükbaş ve birde küçükbaş kurban kesti. Dualar ve ilahiler eşliğinde tepenin etrafını toplu olarak gün boyunca tavaf eden mahalle sakinleri, daha sonra mahalle imamlarından İlyas Uzun ve Muzaffer Arslan’ınettiği yağmur duasına da eşlik etti. Kılınan namazların ardından vatandaşlara kesilen kurbanların etlerinden pişirilen homaça yemeği ve bulgur pilavı dağıtıldı.

Uzun süren bir kuraklık yaşandığına dikkat çeken Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ’’biraz önce hocamızın da söylediği gibi ‘Yüce Allah isteyin ki duanızı kabul edeyim’ diyor. İnşallah uzun süren bu kuraklık en kısa sürede biter. Bu yıl kar ve yağmur yağmadı. Çiftçimizin yüzünün gülmesi için Akkuzulu Köylülerimizle birlikte bir araya geldik. Cenabı Allaha iltica ettik, dua ettik. Cenabı Allah duamızı kabul etsin bol yağmur versin ve bereketli bol ürünler nasip etsin. Bu gün burada güzel bir manevi ortam var. Cenabı Allah dualarımız kabul etsin’’ dedi.

Mahallenin Ankara’nın önemli miktarda sebze yetiştirildiği bölge olduğunusöyleyen Akkuzlu Mahallesi Muhtarı Halil Kökmen, dua için ilçenin en yüksek tepelerinden biri olan Çatal Tepe’ye çıktıklarını belirterek, ’’Köyümüzün en yüksek tepesi burası. Yağmur duası için 1350 rakımlı bir tepe olan Çatal Tepedeyiz. Atalarımız dedelerimiz yağmur duası için buraya çıkarlardı ve bizde buraya çıkıyoruz. Allah razı olsun köylülerimiz kendi aralarında topladıkları paralarla bugün bu duayı gerçekleştiriyoruz. Bu gün 2 dana 1 tanede koyun alarak burada kurban ettik. Allah dualarımız kabul etsin, bol yağmur yağsın inşallah’’ diye konuştu.

Köylerinin yağmura çok ihtiyacı olduğunu ifade eden Kökmen, susuzluk çektiklerini ve böyle giderse üretim olmayacağından korktuklarını kaydetti.

Tüm köylülerle birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yağmur duasına çıktıklarını anlatan Akkuzulu Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Vekili Zekai Kasım, büyük küçük, zengin fakir herkesin katkısı olan bir yağmur duası düzenlediklerini belirterek, ’’İnşallah çocuklarımızın, büyüklerimizin duası kabul olurda bol bol yağmur yağar’’ şeklinde konuştu.

Akşamüzeri yapılan duaların ardından vatandaşlara yeniden kazanlarda pişirilen kurban etleri ve bulgur pilavı ikram edilirken, yağmur duasına katılan binlerce vatandaş dabuldukları düz yere oturarak yemek yedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.