• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

09 Aralık 2009 00:48

Kadınlara Meslek Okulu Diploması Verilecek

askin asanAnkara milletvekillerinden Doç. Dr. Aşkın Asan ve Akyurt Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan proje ile kadınlara mesleki eğitim verilecek. Program sonrası ise katılımcılar Meslek Lisesi diplomasına sahip olacaklar.

 Ankara milletvekillerinden Doç. Dr. Aşkın Asan ve Akyurt Belediyesi işbirliğiyle sosyal bir proje hayata geçiyor.

7 Aralık 2009 Pazartesi günü Akyurt Belediyesi Başkanlık Makamında Ankara Milletvekili Doç. Dr. Aşkın Asan, Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş ve ilçedeki tüm muhtarların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Tüm muhtarlara taşrada yaşayan, az eğitim almış veya hiç eğitim almamış kadınların 3 yıllık mesleki bir eğitimden geçirmek, endüstri meslek lisesi mezunu yapmak ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerinin amaçlandığı projeye hakkında bilgiler verildi.

 Ankara Milletvekili Doç. Dr. Aşkın Asan proje hakkında şu bilgileri verdi; “Günümüzden bütün çocuklar çıkarılan yasalarla en az 8 yıl eğitim alıyor, ama bizim zamanımızda sınıfımızda 3 tane kız öğrenci vardı. Bilgisayar çağında yaşıyoruz ama evlerde, ev hanımı olup eğitim seviyesi çok düşük hanımlarımız var. İlkokul, ortaokul ve hiç okumamış hanımlara dezavantajlı bölge dediğimiz bölgelerde pilot bir çalışma başlattık” dedi.

 Bu projenin kapsamı şu şekilde;

· Proje Kapsamındaki İlçeler:  Ayaş, Akyurt, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Pursaklar, Nallıhan.

 · Katılımcı Sayısı: Her ilçeden 40 kadınımız olmak üzere toplam 520 kadınımızın programa kayıt olması sağlanacak.

 · Katılımcı Mezuniyet Durumu: Tüm yaş gruplarından kadınlarımız programa katılabilirler.

 · Katılımcıların ikamet ettiği yerler: Programa katılacak kadınlarımız; dezavantajlı bölgelerde ikamet eden kadınlar olacak (şehir merkezinde değil, servislerle taşınabilecek şehir merkezinden uzakta oturan veya uzak mahalle ve köylerde ikamet eden kadınlarımız.)

 · Programın süresi: Eğitim haftada üç gün, gündüz saatlerinde olacak ve en az 3 yıl sürecek.

 · Diploma: Program sonrasında katılımcılar eğitim aldıkları alanda Meslek Lisesi Mezunu olacaklardır.

 ·  Katılımcılara Sunulacak Hizmetler:

 o  Servis imkanı: Evlerinden alınıp ilçe merkezinde bulunan eğitim kurumlarına getirilecekler

 o  Çocuk bakımı: Çocukları olan kadınlarımızın küçük yaştaki çocukları için kreş, büyük yaştaki çocukları için etüt imkanı sağlanacaktır.

 o  Beslenme: Kadınlarımız ve çocuklarına eğitim kurumunda oldukları günlerde bir öğün yemek verilecektir.

 o  Kurs desteği: Katılımcılara almış oldukları derslere yönelik destek kursları verilecek diyerek proje hakkında bilgi verdi. Böylesine önemli bir sosyal projeye ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini belirten Başkan Ayantaş, toplantıya katılan tüm muhtarlara bu konuyla ilgili vatandaşların bilgilendirmelerini ve projeye destek olmalarını söyledi. Müracaatların 31 Aralık 2009 Perşembe günü saat 17:00’a kadar Akyurt Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğüne aşağıdaki belgelerle yapılması gerektiğini belirten Ayantaş, kursları ve gerekli belgeleri şu şekilde sıraladı.

 Proje kapsamında verilecek kurslar:

 ·         Çocuk Gelişimi ve Eğitim

 ·         Hasta ve Yaşlı Hizmetleri

 ·         Konaklama ve Seyahat Hizmetleri

 ·         Gıda Teknolojisi

 Müracaat için gerekli belgeler:

 ·         Eğitim durumunu gösterir belge,

 ·         2 adet fotoğraf,

 ·         Nüfus Cüzdanı fotokopisi

 ·         Başvuru Formu

      İlgili Birim İrtibat telefonu: 0312 844 10 97 / 138

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.