• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

10 Haziran 2011 18:18

Kenan Evren’in Avukatı Çubuklu

Kenan Evren’in Avukatı Çubuklu

Kenan Evren’in 12 Eylül 1980’de yapılan darbenin gerekçesi ile yargılanmasından dolayı Avukatlığını Çubuklu Ömer Nihat Özgün yapıyor.

Avukat Ömer Nihat Özgün müvekkili Kenan Evren’in 12 Eylül 1980’de yapılan darbenin gerekçesini “O günkü ülkenin şartlarını anayasal kurumların işlememiş olması nedeniyle iç hizmet Kanunun 35. Maddesindeki yetkilerini kullanarak ülke yönetimine el koyduk” 

Avukat Ömer Nihat Özgün müvekkili Kenan Evren’in 12 Eylül 1980’de yapılan darbenin gerekçesini “O günkü ülkenin şartlarını anayasal kurumların işlememiş olması nedeniyle iç hizmet Kanunun 35. Maddesindeki yetkilerini kullanarak ülke yönetimine el koyduk” ifadeleri ile açıkladığını söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Hüseyin Görüşen, 12 Eylül darbesi ile ilgili soruşturmada dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in evinde alınan ifadesinin ardından Evren’in avukatı Ömer Nihat Özgün, ifade alma sürecine ilişkin bilgi verdi.

Özgün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı soruşturma doğrultusunda ilgili Başsavcı vekili ve Savcı kanalıyla 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ifadesinin Ankara’daki lojmanında alındığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanına 12 tane soru yöneltildi. Bu soruların tümünün içeriği 12 Eylül ve öncesine ilişkindi” dedi.

Soruşturma süreci devam ettiği için soruların içeriğine yönelik bilgi veremeyeceğini söyleyen Avukat Özgün, Kenan Evren’in kendisine yöneltilen 12 soruya da tek tek cevap verdiğini ifade ederek soruşturmanın bu aşamasının tamamlandığını söyledi. Çarşamba günü bu soruşturma kapsamında İstanbul GATA’da yatan Tahsin Şahinkaya’nın ifadesinin alınacağını belirten Özgün, “Şahinkaya’nın soruşturması tamamlandıktan sonra önümüzde ikinci bir süreç başlayacak. Bu süreç içerisinde ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı bir karar verecek. Dava açılıp açılmaması yönünde” dedi. Gazetecilerin ifade sürecine ilişkin sorularını da yanıtlayan Avukat Özgün, Evren’in ifadesi alınması sırasında yanında bir doktor bulunup bulunmadığına “Doktor değil ama Evren’in yanında bulunan devamlı bir sağlık görevlisi vardı. O bulunuyordu, çok da fazla bir sıkıntı yaşamadı. Birazcık ara verdik. Sağlık açısından bir sıkıntı yaşadığımızı söyleyemem” yanıtını verdi. 12 sorunun içeriğinin sorulması üzerine Özgün soruların içeriğine yönelik bilgi veremeyeceğini ancak bütün soruların 12 Eylül öncesi ve yönetime el koymayla ilgili olduğunu belirtti.

GAYET RAHAT, OTURARAK YANIT VERDİ

Kenan Evren’in hatırlayabildiği kadarıyla tüm sorulara cevap verdiğini ifade eden Özgün, “Yönetime el koyma durumuna ne gerekçe gösterdi” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“İfadesinde çok açık yüreklilikle o günkü ülkenin şartlarını anayasal, kurumlarının işlememiş olması nedeniyle İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesindeki yetkiye dayanarak ülke yönetimine el koyduklarını söyledi.”

Şu anda yapılan soruşturmanın bir anayasal düzeni değiştirmekle ilgili olduğunu söyleyen Özgün, sürecin beklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Kenan Evren’in ifade sürecinde moralinin yerinde olduğunu belirten Özgün, 12 Eylül sürecinde cezaevindeki işkencelere yönelik herhangi bir soru olup olmadığı yönündeki basın mensuplarının sorusunu ise, “Sorular hakkında tek tek bilgi vermem mümkün değil. İlerleyen dönemde bu sorular kamuoyunda açıklanacaktır. Sorulara hiçbir tepki vermedi. Gayet rahat bir şekilde oturarak ifade verdi” şeklinde yanıtladı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.