• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

18 Aralık 2009 01:07

Konseyden Rektöre Sitem

mehmet emin erturkErtürk;“Çubuk halkının fakülte beklentisini de bu güne kadar karşılamayan Gazi Üniversitesi hiç değilse yolumuza çıkmasın, gölge etmesin” dedi.

 Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu Çubuk Belediyesi tarafından başlatılan yol genişletme çalışmalarının Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından engellenmesini değerlendirerek bölgede imar değişikliği kararı aldı.

Konuyla ilgili Basın Açıklaması yapan Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu Başkanı Mimar Mehmet Emin Ertürk şunları söyledi: “Çubuk Belediyesinin Ankara Bulvarının şehir içi bölümünde başlatmış olduğu yol genişletme çalışmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ederken Gazi Üniversitesi alanına geldi ve durdu. Neden? Şehirleşmenin en önemli göstergesi ve kamu yararı olan yol genişletilmesine engel olmaya ve zorluk çıkartmaya kimsenin hakkı yoktur. Hele ki, Gazi Üniversitesi hiç bir şekilde zorluk çıkarmamalı, aksine yardımcı olmalıdır. Eğitim kurumları medeniyetin ve aydınlanmanın öncüleri olma durumundadır. Bu genel sorumluluğun ötesinde; arazi tahsisine bağlı olarak imzalanan protokol da var olan somut şartlar sebebiyle de ayrıca mecburiyeti vardır. 2006 yılında arazi tahsisi görüşmeleri sırasında yol genişletilmesi ve yürüyüş yoluyla birlikte yaklaşık 20 metre derinliğinde bir alanın ayrılması konusunda taraflar mutabık kaldılar. 2006 – 2007 Eğitim – Öğretim yılına yetişmesi amacı ile imar değişikliği beklenmeden Çubuk Belediyesinin iyi niyetli çabaları ile arazi tahsisi gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi Çubuk halkının fedakârlığını unutmamalı, ahd-e vefa göstermeli. Bu şartlar altında imzalanan protokolün 9. maddesinde “Ankara Bulvarı kenarında 10800 m2 alanın mevcut ağaçlarının korunması şartıyla yeşil kuşak alanı olarak ayrılmasına ve mevcut duvarın ötelenmesinin belediyece yüklenilmesine” şeklinde ifade edilmiştir. Protokolün bu hükmüne göre de zaten Ankara Bulvarı kenarı boyunca 10800m2 alan Üniversiteye alanı dışında bırakılmıştır. Bu konuda Çubuk Belediyesi’nin yazısına, arazinin asli sahibi olan “Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı” 10 Kasım 2009 tarihli cevap yazısında “…yol genişletme çalışmaları içerisinde kalan Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Çubuk Yerleşkesinde bulunan ve kesimine karar verilen ağaçların kesiminin yapılarak yerleşke içerisinde istiflenmesi ile cins ve miktar olarak İdaremize bildirilmesini müteakip tasfiye işlemleri yapılacaktır.” denilerek onay verilmiştir. Bir başka husus; mevcut yolun darlığı ve yeterli yaya kaldırımının bulunmaması sebebi ile, bu bölgeyi yaya olarak en fazla kullanan üniversite öğrencilerinin yol güvenliği de tehlike arz etmektedir. Sayın Rektör Çubukluyu düşünmüyorsa kendi öğrencilerini düşünsün. Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu olarak biz, bu konuya hissi ve kişisel bakmıyoruz. İlçemizin ihtiyaçlarını ilmi olarak değerlendiriyor ve buna göre çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu konuyu çözmeye kararlıyız. Üniversite alanı bölgesinde imar değişikliği yapılması için komisyon olarak karar aldık. Bu kararımızı Çubuk Kent Konseyi Başkanlığına sunacağız. Bu suretle konunun Çubuk Belediye Meclisinde gündeme alınmasını sağlayacağız. Bu çalışmamız sonunda protokolün 10. maddesine de bu manada işlerlik kazandıracağız. Çubuk halkının fakülte beklentisini de bu güne kadar karşılamayan Gazi Üniversitesi hiç değilse yolumuza çıkmasın, gölge etmesin” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.