• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

18 Mart 2011 18:18

Seçmen Listesi Muhtarlıklarda Askıya Çıktı

Çubuk’ta seçmen listesi bugün askıya çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

İlçede oy kullanacaklar 2011 seçmen listesinden nerede oy vereceklerini öğrenebilecek. Seçmen listesi sorgulama yapabilmek için T.C. kimlik numaranızı bilmeniz yeterli. 12 Haziran 2011’de yapılacak olan Genel Seçim hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre oy kullanacağınız yerleri bugünden itibaren öğrenebileceksiniz.

Seçmen listesi 31 Mart tarihine kadar askıda kalacak. Muhtarlılara gönderilen seçmen listeleri bilgilerin güncellenmesi amacı ile Mart ayının sonuna kadar askıda kalacak. Nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz için iki yol bulunuyor. Birincisi ikamet ettiğiniz yerin muhtarlığına giderek seçmen listesinden oy kullanacağınız yeri öğrenebileceksiniz. İkinci yol ise Yüksek Seçim Kurulu sitesine girerek seçmen listesi sorgulama işlemini yapabileceksiniz.

Seçmen listeleri asıldı peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimine göre yarın Siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslar ile aday tespiti yapacaklarının YSK’nca ilgili ilçe seçim kurullarına bildirilecek. 20 Mart’ta Önseçim İlçe Seçim Kurulu oluşturulması çalışmalarının bitirilmesi ve kurullarda görev alanlara tebligatları yapılacak.

23 Mart’ta Siyasi partilerin; önseçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gönderilen listeler, siyasi partilerin önseçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler, askıya çıkarılacak. Askıya çıkan listelere itirazlar başlayacak. 31 Martta Yüksek Seçim Kurulunca, siyasi partilerin bildirdikleri merkez adayı listelerinin ilgili önseçim ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilmesi. Muhtarlık Bölgesi Askı Listelerinin askıdan indirilmesi. İnternet ortamında ilan edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanının sonlandırılarak, ilan bitiş tarihinin tutanak altına alınması. Tutuklu ve Taksirli Suçlardan Hükümlü Askı Listelerinin askıdan indirilmesi.

Yüksek Seçim Kurulu 2011 Genel Seçimleri için start verdi. Seçmen listeleri asıldı. Bu arada partilerin aday adayları da boş durmuyor. Partilerinden meclise girmek isteyen binlerce aday adayı rakiplerinden bir adım önde olabilmek için bir taraftan mecliste kulis çalışmaları yaparken bir taraftan da halkın içinde projelerini anlatıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.