• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

27 Ocak 2014 14:59

Şoförler Dikkat

yesil dalga uygulama sistemiAnkara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınan karar doğrultusunda Çubuk Ankara karayolu için hız limiti düzenlemesi yapılmıştı.

Çubuk yeni Şabanözü kavşağından Çubuk Alt Geçidi (Man Kavşağı) arasındaki mesafede hız sınırı limiti otomobiller için 70 km, kamyon ve otobüs türü araçlar için 50 km. olarak belirlendi.

Uygulamadan bazıları rahatsız olurken, bazıları da memnuniyetini bildirdiler.

Çubuk ilçe jandarma trafik ekipleri tarafından kontrol edilen bölge de, ekipler sürücüleri yeni hız limitlerine uymaları konusunda önce bilgi veriyor, sonra uyarıyor.

Aksi takdirde kurallara uymayan sürücülere %30’a kadar 166 TL, %30’dan sonraki hız limitini aşan sürücülere 343 TL. Cezai işlem uygulanıyor.

Çoğu sürücülerin kararı bilmemesi ya da asılan tabelayı fark etmemesinden dolayı bu cezaya maruz kaldıkları bilgisi alındı.

Sürücülerin alınan karar ve uygulanan yeni trafik kurallarından haberdar olmamaları Jandarma trafik ekiplerini zor duruma sokuyor.

Kaza riskinin de az olacağı düşünülen karar sürücüleri pek memnun etmiyor.

Ankara Çubuk karayolunda Yeşil Dalga uygulaması yapılmaktadır.

Yeşil Dalga Uygulaması

Yeşil dalga sistemi trafik akışını düzenli tutmak, yakıt ve zaman tasarrufu sağlamak amacıyla uygulanan bir trafik düzenleme sistemidir. Yeşil dalga tabelasında yazan hızda yol alırsanız o hat üzerinde bulunan tüm trafik lambalarından yeşil ışıkta geçiyorsunuz. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da gün geçtikçe uygulamaya katılan bölgeler artmaktadır.

Yeşil dalga uygulamasında bir kavşaktan hareket eden araçların önündeki kavşaklara gelmeden önce yolun hız limitlerine göre belirlenmiş sürelerde yeşil sinyallerinin açılarak duraklamadan seyahatlerine devam etmeleri amaçlanmaktadır. Kavşaklarda her ne kadar yeşil dalga uygulaması yapılmış olsa da sürücülerin Karayolları Trafik kanununa uygun olarak kavşakları geçmeleri (kavşak geçişinde durabilecek şekilde yavaşlayarak geçmeleri) ve geçiş üstünlüğüne haiz olan araçlara yol vermeleri gerekmektedir. Kavşaklar arası zamanlama önemli olduğundan yeşil dalga uygulamasında kontrol ya merkezi bir bilgisayar yardımıyla sağlanır ya da saat bilgilerinin senkronizasyonu için kavşak kontrol cihazlarına GPS antenleri bağlanır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Emrah 28 Ocak 2014 00:17 CEVAPLA

    Muhtemelen, UMKE’nin karar mekanizması ve çevresindelikerin, Çubuktan hergün yüzlerce kişinin ankaraya çalışmaya gittiği, çoğunluğu mesai saati 8 olmak üzere evinden çıktığı, aydınlık, ulus ve sıhhıye tıkanıklığını tüm yönleriyle yaşadığını, aynı zamanda akşam gelirken sabahki manzaraya fruko kavşağı tıkanıklığı eklenerek, hemşerilerimizin hayattan bezdiğinden haberi yok. Çubuk-Ankara yolu Çankırı yoludur aynı zamanda yani şehirlerarası yol, otobüsler için hız limitleri ayarlanmalı 50km hızla giden otobüsü boş denk getireceksin ve evinden 20 dakika erken cıkacaksın, yazık gerçekten yazık bize 7 gün 24 saatini çubukta geçirene sıkıntı yok, ayda yılda bir gider ankaraya, tam gezme olur onun için çünkü plan yapar gezi turu atar. Anlaşılan ankarada çalışanları göç ettirmek gibi bir niyet var, Allah o yolu hergün çeken bizlere yardım etsin, ondan başka halden anlayan yok.