• mufitonbasi_06@hotmail.com
  • Çubuk esnaf firma rehberi için reklam verin kazanın...

HABER DETAYI

19 Haziran 2016 16:31

Suriyeliler Sektöre Can Verdi

Suriyeliler Sektöre Can Verdi

Suriyeliler Sektöre Can VerdiÜlkelerindeki iç savaş ve yönetim baskısından kaçarak Çubuk’a da gelen Suriyeliler, ilçede kimsenin yapmak istemediği birçok işi yapıyor.

Hem ucuz işçilik, hem de kimseye mudane etmeden işçi bulan esnaf ve eleman arayanlar, kolaylıkla Suriyeli işçi bulabiliyor.

Gelirinin büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık oluşturan Çubuk’ta, Suriyeli sığınmacılar, istihdam edecek çoban bulmakta zorlanan besicilerin de yüzünü güldürdü. Her türlü işin yanı sıra çobanlık yapan Suriyeliler, bin 300 ila bin 500 lira ücretle hem aile bütçelerine destek oluyor hem de bir gün dönmeyi hayal ettikleri ülkelerine gittiklerinde zorlanmamak için para biriktirmeye çalışıyor.

İlçede çok sayıda sığınmacı şehir merkezinde ve köylerde işçi olarak istihdam ediliyor.

Çoban bulmakta zorlanana besiciler, şu aralar canlı hayvan sayısında bile artış yapmaya başladı. Ayrıca daha uygun fiyata çalışıyorlar.

İlçe genelinde birçok işyeri ve bölgesinde hemen hemen her yerde rahatlıkla görebileceğimiz Suriyeliler sayesinde ölü sektör dediğimiz birçok sektörü de canlandırdı.

Bu sayede işini ticaretini büyüten birçok esnaf oluştu. Gurbette olduğu için ilçeye de ayak uyduran Suriyelileri Çubuk’ta kabullendi. Artık onları sektörün her yerinde görmek mümkün.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • oguzhan 20 Haziran 2016 03:27 CEVAPLA

    Sureyeli diyip basımıza çıkarıyonuz adam carşıda silah cekiyo kimsenin haberi yok icki iciyolar siz hala süriyli deyin yakinda görürüsünüz süriyeliyi