• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

08 Mayıs 2014 22:46

Tarla Faresi İcat Etti

Tarla Faresi traktor Motoru YaptiÇubuk’ta Yalçın Demir isimli vatandaş, kendi tasarladığı traktörü yapmayı başardı.
Traktöründe 11 beygir gücünde bir motor kullandığını anlatan Demir, traktör hakkında şu bilgileri verdi: “Bahçemin yeri dar olduğu için büyük traktörle işlemesi ve dönmesi zor oluyordu. Ufak bir bahçe ekeyim dedim, orası için uygun traktör araştırdım. Fiyatları pahalı ve büyük traktörü muhafaza etmek için yer sıkıntısı vardı. Onun için kendim bir tane traktör yapmaya karar verdim. İlk önce motoru aldım ve sonra şanzımanı, defransiyali falan yapmaya başladım. Daha sonra motoru bitirdikten sonra çapa yapmak için çapa makinesini yaptım. Arkasına bir tane yol düzlemeye, küremeye bıçak yaptım. Traktörde 2 ileri bir geri şanzıman var. Traktörün şaseleri olsun, lastikleri olsun, sonra arka çapa makinesi olsun bunlar komple benim işçiliğim, hepsini kendim yaptım. Arkasına hidrolik sistem için jaklar yaptım. Traktörde her türlü ekipmanlar kullanılabilmektedir. Traktörümüz belden kırmalıdır, rotlu direksiyon değil yani. Dar ağaç diplerinde falan çok daha rahat dönülebilir, daha rahat manevra yapılabilir. Sonra diğer traktörlerden diğer bir farkı daha var. O da normalde bütün traktörlerde arka hidrolik kolu dediğimiz kollar aşağı doğru basmaz. Benim bu yaptığım traktörde aşağı doğru basma gücü var. Aşağı doğru basıldığı zaman traktörün arka tekerlerini ayağa kaldırabiliyor” dedi.
Bahçe işlerinde kullanacağı traktörüne ‘Tarla Faresi’ ismini verdiğini belirten Demir, ‘Tarla Faresi’ni’ 6 ay gibi bir zamanda yaptığını ve yaklaşık 8 bin liraya mal ettiğini kaydetti.

Talep olursa seri üretime geçecek
Boş zamanlarını kendi kullandığı araç ve gereçleri yapmakla değerlendirdiğini vurgulayan Demir, “Ben bu traktörü bağda bahçede kendim kullanmak için yaptım. İlçemiz sebze ve meyvecilik anlamında üretim yapan bir yer. Özellikle meyve yetiştirilen alanlar dağlık ve dik alanlardır. Bu nedenle benim yaptığım bu traktör meyvecilik ve seracılık yapan üreticilerin kullanabileceği bir traktördür. Talep ve destek olursa seri üretim yapabilirim” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.