• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

14 Ekim 2010 13:24

Tengilimoğlu Rektörlüğe Aday

Çubuk’ta kurulacak olan Yıldırım Beyazıt Üniveritesi Rektörlüğü İçin Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu Başvuruda Bulunacağını Açıkladı.

 Yeni kurulacak 7 kamu ve bir özel üniversite rektörlükleri için başvurular başlarken, başvurular 1 Kasımda sona erecek. Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurulması planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi için de rektörlük başvuruları devam ederken, Çubuklu Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu da rektörlük için aday olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kurulacak olan kamu ve özel üniversiteleri için rektörlük başvuruları başladı. Başvurular 1 Kasımda sona ereceği belirtilirken, Çubuk’ta kurulması düşünülen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi içinde başvuruların yapıldığı belirtildi.  Geçtiğimiz yıllarda Gazi üniversitesinin Çubukta kampus kurması konusunda yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri ile yaptığı çabalar ile bilinen Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu’nunda rektörlük için aday olduğu açıklandı.

Prof. Dr. Tengilimoğlu’nun rektörlük için aday olduğunu söyleyen Ak Parti Çubuk ilçe Başkanı Tuncay Acehan, ’’İlçemizde yetişmiş, ilçe ve bölge sorunlarını yakından bilen ve Kuzey Ankara’nın gelişmesi için üniversitenin bu bölgede kurulması gerektiğini çeşitli ortamlarda dile getiren Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu’nun da rektörlük için başvuru yaptığını öğrenmiş bulunmaktayız. İlçemizde Prof. Dr. Tengilimoğlu, geçtiğimiz yıllarda Gazi üniversitesinin Çubukta kampus kurması konusunda yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri ile yaptığı çabalar ile bilinmektedir. İnşallah ilçemiz için hayırlısı olur’’ dedi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Çubuk’ta kurulacak olmasının Çubuk için Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmeti olacağını söyleyen Çubuk Platformu Başkanı Ahmet Yalçın,  ’’Öncelikle bu hizmeti ilçemize layık gören Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın İçişleri Bakanımız Prof. Dr. Beşir Atalay’a Çubuk halkı adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum’’ diye konuştu

Bu üniversitenin kuruluşunda görev alacak olan başta rektör ve yönetim kadrosunun bilinen kriterler dışında daha ileri manada vasıflara sahip olması gerektiğini vurgulayan Yalçın, kurulacak kadronun ufku açık, üretken, pratik, eylemci Türkiye ve Dünya şartlarını kavramış, halkın değerlerini bilen fikir ve inanç özgürlüklerinin gerçek manada yaşandığı özgür üniversite yapılanmasını gerçekleştirebilecek vasıflara da sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Yalçın, sözlerine şöyle devam etti:

“Kurucu rektör ve ekibi kuruluşta bölgeyi ve bölge dinamiklerini tanıyabilmeli ve bu dinamikleri de harekete geçirebilecek bölge halkıyla uyumlu ve işbirliğini kurabilmelidir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör adaylığını açıklayan Sayın Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu bütün bu vasıfları fazlasıyla temayüz etmiş çok değerli bir arkadaşımızdır. Kendi alanında ilçemizi ve ülkemizi Yurt içinde ve Yurt dışında layıkı ile tanıtmanın yanı sıra ilçemiz ve Çubuk Platformu için de çok proje üretmiştir. Kendisini gayet iyi tanıyoruz ve ona inanıyoruz. Üstleneceği bu görevi layık ile ifa edeceğine inanıyor ve onu destekliyor ve yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum’’ dedi

Neden rektör adayı olduğuna dair hazırladığı broşürde Tengilimoğlu, bölgede yetişmiş bir akademisyen olarak bölgenin ve ülkemizin kalkınması için sorumluluk alma ve gerekli projeleri üretme zamanının geldiğini ifade etmekte. Kendisine fırsat verildiği takdirde takım çalışması içerisinde ve yöre halkı, sivil toplum örgütleri, YÖK ve Hükümetle uyum içerisinde bir plan dahilinde makul bir süre içerisinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesini prestiji yüksek,  marka bir üniversite yapacağına inandığını yazan Tengilimoğlu, Gazi Üniversitesi yanında Atılım Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ahmet Yesevi üniversitelerinde de eğitim faaliyetlerine katkı vermektedir.

dilaver tengilimoglu

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.