• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

21 Nisan 2011 15:27

TOKİ’den Çubuk’a Müjde

TOKİ, Üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) ile protokol imzaladı. 

 İmzalanan protokol uyarınca, ilk aşamada “5 Yıldızlı otel kalitesinde” 17 ilde 10 bin 210 yatak kapasiteli 18 Üniversite yurdu yapılacak.

TOKİ’den yapılan duyuruya göre, yüksek öğrenim gençliğinin barınma sorununa kalıcı çözümler getirmek amacıyla, TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, dün bir protokol imzaladı. Protokol uyarınca, yurtların arsası YURTKUR tarafından temin edilecek, inşaat ve diğer altyapı çalışmalarını TOKİ yapacak.

Yurtların “5 Yıldızlı otel kalitesinde” olacağı belirtilen açıklamaya göre, öğrencilerin her türlü konforu düşünülerek yapılacak olan yurtlarda odalar 1 ve 3 kişilik olarak düzenlenecek. Her odada televizyon, buzdolabı, çalışma masası ve diğer gereçler yer alacak. Öğrencilerin ortak kullanımları için her katta dinlenme odası ve etüt salonları yer alacak. Yurtlarda ayrıca sosyal amaçlara hizmet verecek kafeterya, berber, kantin ve lokanta da bulunacak.

İlk etapta 17 ilde 10 bin 210 yatak kapasiteli 18 yurdun yapılacağı bildirilen açıklamaya göre, bu kapsamda Ağrı’da 750, Ankara/Çubuk’ta 560, Bursa’da 1000, Hakkari’de 500, Hatay/Dörtyol’da 500, İzmir/Buca’da 1000, Kırıkkale/Keskin’de 500, Kütahya/Tavşanlı’da 500, Niğde’de 500, Osmaniye/Kadirli’de 300, Rize/Pazar/Ardeşen’de 500, Rize/Güneysu’da 300, Sivas/Zara’da 500, Şırnak’ta 500, Tekirdağ’da 750, Van’da 750, Konya/Ilgın’da 300 ve Yalova’da 500 yatak kapasiteli yurt yapılacak.

Açıklamaya göre, protokol töreninde konuşan TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel, son 8 yılda ortaöğrenim öğrencileri için 16 bin yatak kapasiteli 65 yurt inşa ettiklerini, bu nedenle yurt yapımı konusunda geçmişten gelen bir deneyimleri olduğunu kaydetti. Kendi öğrencilik yıllarında Üniversite yurtlarının büyük sorunları olduğunu hatırlatan Karabel, şimdiki Üniversite öğrencilerinin çok şanslı olduğunu, artık öğrencilerin yurt sorunu yaşamayacağını belirtti.

TOKİ’nin, hükümetin “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Programı” kapsamında 81 il, 800 ilçe ve bin 915 şantiyede 485 bin 739 konut rakamına ulaştığını belirten Karabel, bakanlıklarla yapılan protokoller çerçevesinde çok sayıda okul, hastane, spor salonu, ticaret merkezi, sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, kamu binaları, stadyum ve yurt-pansiyon yaptıklarını kaydetti.

-“TOKİ’NİN HIZINA GÜVENİYORUZ”

YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak ise kurum olarak sürekli yenilendiklerini belirterek, Üniversite gençliğinin aile sıcaklığında, modern, sağlıklı ve güzel ortamlarda kalmaları için çalıştıklarını bildirdi. Bir öğrencinin bile dışarıda kalmamasını istediklerini vurgulayan Albayrak, “Bu konuda TOKİ’nin bize büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Bu katkı Türkiye’nin geleceğinedir. Sağlıklı, iyi eğitimli ve toplumuna hizmet eden insanlar yetiştirerek Türkiye’nin aydınlık geleceğine önemli bir katkı sağlamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Son dönemde yapılan yurtların Üniversite gençliği tarafından beğenildiğini ifade eden Albayrak, yeni yurtlarda her türlü konforun düşünüldüğünü, öğrencilerin okul bitene kadar severek kaldığını belirtirken, “Hiçbirinde boş yer yok. 18 yeni yurdun en kısa sürede hizmete açılması konusunda TOKİ’nin hızına güveniyoruz” görüşünü bildirdi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.