• mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

03 Nisan 2011 15:52

www.cubukajans.com Ekonomi Haberleri

 

700 MİLYAR DOLAR NE KADAR EDER?

  ABD de, küresel etkiler yaratan mali krize çözüm bulmak için Senato da kabul edilen 700 milyar dolarlık paket ne anlama geliyor? İşte ilginç araştırma:

  Mali sistemi kurtaracak olan 700 milyar dolar gibi büyük bir parayla neler alınabilir? Ya da bu para başka mali değer veya harcamalarla kıyaslandığında gerçekte ne kadardır?

Reuters ın derlediği bilgilerle, 700 milyar doların büyüklüğü şöyle:

– ABD, 2001 yılından bu yana Afganistan ve Irak savaşları için 800 milyar dolar civarında harcama yaptı.

– Bu kurtarma paketinin faturasını, dünyanın en zengini olan ve kişisel serveti 57 milyar dolar eden Bill Gates den 12 tanesi ödeyebilir.

– 700 milyar dolar, kabaca Hollanda nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası na (GSYİH) eşit, Pakistan ınkinin ise 5 katı.

– Afrika nın tümünün birleşik GYSİH sı ise yalnızca 100 milyar dolar. 

– ABD nin 2007 yılındaki savunma bütçesi 78 milyar dolar civarındaydı.

– 700 milyar dolar ile her biri 5,3 milyar dolara malolan 130 tane en büyüklerinden uçak gemisi satın alınabilir.

 

ASGARİ ÜCRET DÜŞÜNDÜRDÜ

  ANKARA – Türkiye Kamu-Sen in Asgari Geçim Endeksine göre, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi, Kasım ayında 2 bin 749 YTL ye yükseldi.

  Türkiye Kamu-Sen den yapılan yazılı açıklamada, Kasım ayında ısınma giderlerinde ortaya çıkan yüzde 6,7 lik artışın, yoksulluk sınırını bin 372 YTL den bin 392 YTL ye çıkardığı belirtildi.

            Durgunluk nedeniyle gıda fiyatlarında görülen kısmi azalmaya karşın, ısınma giderlerinin, Kasım ayında, memurların cebini yaktığı ifade edilen açıklamada, iktidarın Kasım ayında 6. yılını doldurduğu hatırlatılarak, bu süreçte (Kasım 2002 – Kasım 2008) temel tüketim harcamalarındaki artışın, açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre yüzde 39 daha fazla arttığı savunuldu.

            Türkiye Kamu-Sen in araştırmasına göre, Kasım ayında çalışan tek kişinin açlık sınırı bin 69 YTL, yoksulluk sınırı bin 392,15 YTL olarak hesaplandı.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE NİSSAN ZOR DURUMDA

  Dünya da küresel krizin yaşandığı şu dönemde otomotiv sektöründe büyük bir firma olan Nissan, bu krizden nasibini aldı.

  Dünya da küresel krizin yaşandığı şu dönemde otomotiv sektöründe büyük bir firma olan Nissan, bu krizden nasibini aldı.

Japon otomotiv üreticisi Nissan, gelecek ay sona erecek mali yılı 3 milyar dolara yaklaşan zararla kapatmayı öngördüğünü açıkladı.

            Şirket maliyetleri kısmak için üretimi, işgücünü, maaşları azaltıyor. Şirketin 265 milyar yenlik net zarar öngörüsü, aynı zamanda 14 yıldır ilk kez mali yılın ekside kapatıldığını gösteriyor. Toyota ve Honda nın ardından Japonya nın sektörde üçüncü büyük üreticisi olan şirket, içinde bulunulan durum karşısında üretimini yüzde 20 azaltacağını ve 20 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Bu rakam şirketin dünya genelindeki işgücü kaynağını yüzde 8,5 azaltması anlamına geliyor. Nissan, dünya ekonomisinin içinde olduğu sıkıntı konusunda yaptıkları en kötümser tahminlerin gerçekleştiğini hatta bazı durumlarda aşıldığını söylüyor. Nissan son haftalarda peş peşe zarar açıklamaları yapan Japon sanayi devleri arasına katılmış oldu. Ekonomik kriz ortamında elektronik gereçler ve otomobil gibi mallara talep büyük oranda azaldı.

Japon yeninin, diğer para birimleri karşısında yüksek değerde olması da Japon mallarını daha pahalı hale getirerek, ihracatçı şirketleri zora sokuyor. Nissan ın açıkladığı verilere göre, 2008 yılının son üç ayında şirketin otomobil satışları neredeyse yüzde 20 oranında azaldı. Şirketin dünya genelinde 235 bin çalışanı bulunuyor. 20 bin kişilik işten çıkarma kararı ise, işgücü maliyetinin yüksek olduğu pazarlara yönelik. Japonya, ABD ve Avrupa daki fabrikalarda, işgücünün yüzde 20 oranında azaltılması hedefleniyor. Hisselerinin yüzde 44 ü Fransız Renault’a ait olan şirket, aldığı önlemler doğrultusunda yönetim kuruluna ikramiye ve prim verilmemesini kararlaştırdı. Ayrıca üst düzey yönetimin maaşları yüzde 10 kesiliyor. Şirket sponsorluk faaliyetlerini de gözden geçiriyor.

 

HURDAYI GETİRENİN VERGİ BORCU SİLİNECEK

  Devlet, 20 yaş üzerindeki 2 milyon aracı ilgilendiren önemli bir düzenlemeye gidiyor. İhracat ve iç pazarda satışların düşmesinin ardından harekete geçen Maliye, hurda araç indirimi için çalışma başlattı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan ın hurda araç üzerinde çalıştıklarına yönelik açıklamasının detayları belli oldu. Gelecek hafta Başbakanlık a gönderilecek düzenlemeye göre, 20 yaşın üzerindeki araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) silinecek. Aracın değerinin vergi borcunu karşılayıp karşılamayacağına bakılmayacak. Örneğin 2 bin YTL değerindeki bir aracın 4 bin yeni lira borcu olması halinde Maliye alacaklı olduğu kısma bakmadan MTV borcunu silecek. Vergi borcuna karşılık il özel idarelerinde toplanacak araçlar imha edilecek. Trafiğe kayıtlı yaklaşık 13 milyon araç bulunuyor.

Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü nün son şeklini verdiği çalışmanın yürürlüğe girmesi için Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ın onayı gerekiyor. Onayından sonra hazırlanan taslak çalışma Başbakanlığa sevk edilecek. Unakıtan ın veto etmesi halinde ise düzenleme yürürlüğe giremeyecek. Taslağın ikinci aşamasında ise vergi borcu olan ancak hurdaya atılma veya kaybolma gibi durumlar sebebiyle fiilen mevcut bulunmayan araç sahiplerinden ise MTV borcunun aslının dörtte biri tahsil edilecek. Geriye kalan kısmı faizleriyle birlikte silinecek. Trafiğe kayıtlı yaklaşık 13 milyon araç bulunuyor. Bunlar içerisinde 20 yaşın üzerindeki taşıt sayısı 2 milyonu geçiyor.

500 bin aracın vergisi ödenmiyor

Maliye Bakanlığı nın verilerine göre dört yıldır yaklaşık 500 bin aracın vergi borcu ödenmiyor. Amerika da başlayan küresel dalganın etkisiyle son iki ayda ihracatın yanı sıra Türkiye de de satışlar bıçak gibi kesildi. Otomotiv pazarının beklenenden daha fazla daralması, firmaların ellerindeki stoku bayilerde bekleyen araçlarla birlikte 150 bin adede çıkardı. Sektör temsilcilerinin hükümetten talebi ise ÖTV ve KDV indirimi. Maliye nin çalışmasının otomotiv piyasasını hareketlendirmesinin yanı sıra yıllardır vergi borcu sebebiyle sokaklarda bekleyen araçlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. Birçok kişinin vergi borcunu ödemek için aracını satmak istediğine dikkat çeken yetkililer, “Ancak ekonomik ortamın da etkisiyle araçların elden çıkarılması mümkün görünmüyor. Bu durum yeni araç satışlarını da frenliyor. Yapacağımız düzenleme ile otomotiv sektörüne önemli bir canlılık kazandıracağız.” diyor.

Vergi borcunun düşük olması halinde ise araç sahiplerinden bir an önce borçlarını tahsil etmeleri istenecek. Bu sayede Türkiye deki eski araçların röntgeninin çıkarılmasının yanı sıra Maliye de geriye dönüşü imkansız olan borçlarından kurtulmuş olacak. Üzerinde vergi borcu olan ve her geçen gün artan birçok aracın kayıp veya fiilen hurda olduğuna dikkat çeken Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, tahsili imkansız alacaklardan da kurtulacaklarını dile getiriyor.

20 yaş ve üzerindeki araçlar hurdaya ayrılacak

Beş yıl önce hurda araçlara yönelik düzenleme yapan Maliye, 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılması ve yeni bir otomobil alınmasında 3,5 milyar YTL lik ÖTV indirim desteği sağlamıştı. Bu düzenleme otomotiv sektörünün yanı sıra hurda araç piyasasını da yükseltti. 500-1000 YTL arasında alıcı bulan 20 yaş üstü araçların değeri 1,5-2 bin YTL ye kadar çıktı. Hacı Murat olarak tabir edilen ve Kurtlar Vadisi Pusu ile Muro filminde ünlenen Murat 124 lerin fiyatı bin 500 liraya kadar yükselmişti. Sadece 2003 yılında 185 bin araç hurdaya çıktı. Yürürlüğe girecek yeni düzenlemenin Murat 124 sahiplerinin yüzünü yine güldürmesi bekleniyor. Murat 124 marka otomobillerin üretimine 1971 yılında başlandı. Motor gücü bin 200 cc olan taşıtın ağırlığı ise 900 kilogram. Bu araçlardan 1971, 1972, 1973, 1974, 1975 ve 1976 yıllarında yaklaşık 135 bin adet üretildi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.